Kdo to poví Putinovi? Proces s Calveym odhaluje zákulisí ruského byznysu

Proces s obviněným americkým finančníkem pomalu končí, na povrch vyplouvají šťavnaté podrobnosti ruského byznysu.

Kdo to poví Putinovi? Proces s Calveym odhaluje zákulisí ruského byznysu
Calvey v půli března přednesl na svoji obhajobu řeč, která detailně celý spor popisuje. Před vězením jej nejspíš neochrání, ale zato pěkně ilustruje poměry, v nichž podniká ruská finančnická elita. | Profimedia.cz

Američan Michael Calvey strávil v Rusku dosud sedmadvacet let. Prvních pětadvacet si užíval kariéru nejúspěšnějšího zahraničního investora na mimořádně obtížném trhu. Poslední dva strávil ve vězení (ačkoli většinou domácím) poté, co jej úřady obvinily z de facto tunelování banky Vostočnyj, v anglofonním světě známé jako Orient Express Bank.

Obvinění se mezitím ukázala jako lichá, ale když jste jednou v Rusku před soudem, máte 99procentní šanci, že budete také odsouzeni. Calvey proto v půli března přednesl na svoji obhajobu řeč, která detailně celý spor popisuje. Před vězením jej nejspíš neochrání, ale zato pěkně ilustruje poměry, v nichž podniká ruská finančnická elita.

Server intellinews.com, internetová odnož časopisu bne (dříve Business New Europe), Calveyho řeč zveřejnil v anglickém překladu celou. On sám ji přednesl rusky; s ohledem na to, že ruština není jeho mateřštinou, mu soud dovolil ji přečíst. V plném znění by řeč vydala na nějakých deset stran týdeníku Hrot; v následujících odstavcích proto přinášíme zjednodušenou kostru příběhu, jenž z ní vyplývá.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit