Kapka beznaděje

Místo medicínské revoluce gigantický podvod. Soud v ostře sledované kauze Theranos odsoudil kdysi nejmladší americkou miliardářku

Kapka beznaděje
Elizabeth Holmesová napálila spoustu známých osobností z byznysu i politiky. Současný prezident Joe Biden v roce 2015, kdy byl viceprezidentem Baracka Obamy, označil Theranos za „laboratoř budoucnosti“. | Profimedia.cz

Elizabeth Holmesová se zapíše do byznysových dějin. Ovšem úplně jinak, než si asi myslela a než jak se dlouhé roky zdálo. Stala se názorným příkladem odvrácené strany Silicon Valley. V jejím příběhu nejde o tvrdá data, ale o kouzlo osobnosti, ničím nepodloženou bezbřehou důvěru investorů a ochotu znovu a znovu zavírat oči před obřími ztrátami ve víře, že jednou bude líp. Nebude. Protože šlo o jeden obrovský podvod.

Ještě před pár lety byznysová superstar, považovaná za ženskou reinkarnaci Steva Jobse, je dnes na dně. A na cestě do vězení. Sebevědomou tvář z obálek časopisů Forbes či Bloomberg Businessweek vystřídaly záběry nervózní unavené ženy v roušce na cestě k soudu. Tři měsíce se tam projednávala kauza, v níž Holmesová čelila obvinění z rozsáhlého podvodu na investorech, které měla připravit o 700 milionů dolarů lží o revoluční technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Získanými prostředky podle obžaloby financovala vlastní luxusní život. Stejně jako její někdejší byznysový i milostný partner Ramesh Balwani, kterého soud čeká v únoru.

Federální žalobci na základě výpovědí svědků a s mnoha důkazy soudu vykreslili Holmesovou jako šarlatánku a chorobnou lhářku, posedlou slávou a bohatstvím. K soudu předvolali 29 svědků, včetně bývalých zaměstnanců Theranosu, ale třeba i někdejšího ministra obrany v Trumpově vládě Jamese Mattise, který působil v představenstvu společnosti. Ten Holmesovou popsal jako „bystrou, výřečnou a oddanou“ ženu. Později mu ale měla vadit nedostatečná transparentnost vedení společnosti a také fakt, že představenstvu nebyla vysvětlována zásadní témata.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit