Kámen nad zlato

Česku docházejí stavební materiály. Další krize přijde do 10 let, pokud s tím stát nic neudělá.

Kámen nad zlato
Ložiskový geolog Josef Godány varuje nejen před hrozícím nedostatkem stavebních surovin, ale i před odlivem mozků z oboru. Většině aktivních odborníků je nyní kolem šedesáti let. | Archiv

Premiér Andrej Babiš velmi často připomíná, že se jeho vláda chce z krize proinvestovat. Proto také navrhuje příští rok investovat rekordních 128 miliard do dopravy. Jenže v pozadí tohoto smělého plánu se zhmotňuje nová krize: v Česku se už 30 let neotevřel jediný kamenolom a do deseti let skončí až 60 procent těch stávajících. Obdobná krize se týká písků a štěrku. Podle odborníků tato ekonomická brzda už brzy stopne celý stavební byznys. A otevřít nová ložiska se stále nedaří.

Druhá krize za dveřmi

„Pokud se nic nezmění, do deseti let tady máme rozsáhlou stavební surovinovou krizi," varuje Josef Godány, ložiskový geolog z České geologické služby.

Jeho predikce dokládají konkrétní příklady. Třeba kopec Tlustec, ležící na Českolipsku. V historii tam těžba probíhala, pod povrchem leží jeden z nejkvalitnějších čedičů v Česku. „Přišli jsme s velmi šetrným projektem, chceme těžit za použití nejmodernějších technologií a bez zásahu do vrcholových partií. Přestože jsme dotčené obci nabídli velkorysou kompenzaci, náš záměr úřady bez výsledku projednávají už 13 let," říká Petr Houska, ředitel Kamenolomu Brniště.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit