Michal Šmarda: Jsou důležitější věci než Babiš

Věřím, že získáme naše voliče nazpátek na základě programu, který přestane naše občany strašit budoucností, říká Šmarda

Michal Šmarda: Jsou důležitější věci než Babiš
Předseda ČSSD Michal Šmarda | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Úkol zní jasně: vrátit ČSSD do Sněmovny, odkud vypadla po prohraných podzimních volbách. Nový předseda Michal Šmarda na to má čtyři roky, využít k tomu chce rovněž spolupráci s jinými levicovými osobnostmi nebo zkušenosti svých předchůdců. Dokonce i těch, kteří k němu mají výhrady.

Když se po podzimních volbách nedostala ČSSD poprvé od devadesátých let do Sněmovny, bylo až překvapující, kolik vašich politických oponentů nebo komentátorů uvedlo, že sociální demokracii sice nikdy nevolili, ale že do parlamentu patří. Co na to říkáte?

Úplně se tomu nedivím. Naše strana se dostala do složité pozice, kdy tématem voleb bylo, jestli je Andrej Babiš (ANO) hodný dědeček, nebo zlodědek. Rozdělilo to českou společnost na dvě části. Většina voličů dala najevo, že se chce zbavit Babiše, ale posléze byla překvapená tím, že vlastně s novou pětikoalicí neví, jaká ta budoucnost bude. Rozhodla vlastně jen o tom, jaká budoucnost nebude. Do pozadí ustoupila důležitá témata praktického života a socioekonomické budoucnosti velké skupiny obyvatel.

Na druhou stranu vám volební neúspěch i mnozí lidé přáli. Říkali, že to je trest za to, že se ČSSD dala dohromady s Babišem.

Když byly známy výsledky voleb, moje máma mi řekla: „Po tom všem, co jsi pro tu stranu udělal, je mi strašně líto, že jste ze Sněmovny vypadli.“ A pak dodala: „Ale kdybyste se tam dostali a dali jste Babišovi sto první hlas, strašně bych se za tebe styděla.“ Přesně to odpovídá tomu, co jsem už říkal: lidé volili podle vztahu k Babišovi. A my je nedokázali přesvědčit, že jsou důležitější věci než Babiš.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit