Jménem vlády vám děkuji! Rakouskem otřásá skandál s falšovanými respirátory

Dvě tradiční rakouské firmy působící i v Česku čelí podezření, že čínské respirátory vydávaly za rakouské. Skandál zasahuje i kancléře Kurze.

Jménem vlády vám děkuji! Rakouskem otřásá skandál s falšovanými respirátory
ilustrační foto | Profimedia.cz

Pětašedesátiletý Johann Z. z Dolního Rakouska byl rád, že s měsíčním zpožděním obdržel vládou slibovaný balíček respirátorů zdarma. Po rozbalení byl však mírně rozčarován původem ochranných prostředků. „Made in China? To mě trochu mrzí, protože by to mohlo být i Made in Austria,“ postěžoval si deníku Wiener Zeitung.

Otázka je, zda by v tom byl nějaký rozdíl. Že rakouská vláda při lukrativní zakázce dodávek pro seniory upřednostnila respirátory z Číny před domácími, zástupci tamního průmyslu ostře kritizovali. Ozvala se, i když poněkud opatrněji než ostatní, i společnost Hygiene Austria.

Jak se nyní ukazuje, pro zdrženlivost měla firma dobrý důvod. Hygiene Austria stojí v centru skandálu s falšovanými respirátory, který sahá až do nejbližšího okolí rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Rakouští vyšetřovatelé počátkem března prohledali výrobní a administrativní prostory firmy s podezřením, že ve skutečnosti nakupuje respirátory z Číny, přebaluje je a prodává dráž jako rakouské výrobky.

Respirátor místo podprsenky

Situace je třaskavá především proto, že za firmou nestojí anonymní vlastník kdesi z Kypru, jak by bylo obvyklé v Česku, ale dva tradiční tahouni rakouského byznysu. Mírně většinový podíl drží producent viskózových vláken Lenzing s více než 1,6miliardovým obratem v eurech. Vedle výroben v Číně vlastní i továrnu na buničinu Lenzing Biocel Paskov na Frýdecko-Místecku.

Druhým z podílníků je výrobce luxusních kalhotek a podprsenek Palmers. Firma se stoletou historií provozuje 300 prodejen v několika evropských zemích včetně Česka.

Obchod v pražském Palladiu otevírala před třemi lety známá vousatá zpěvačka Conchita Wurst. Politicky pikantní je, že jeden z členů představenstva společnosti Palmers Luca Wieser je manželem šéfky kabinetu kancléře Kurze, šéf firmy Hygiene Austria a Wieserův bratr Tino zase jejím švagrem. Mezi vládnoucími křesťanskými demokraty ÖVP a firmou existují i další vazby a už dříve zaznívala kritika, že firma je politicky protežovaná.

Vznik společnosti Hygiene Austria loni na jaře měl být důkazem toho, že se země dokáže o sebe postarat a nebude závislá na dodávkách zvenčí. Sama společnost nařčení z podvodu odmítá, nicméně přiznala, že pro pokrytí poptávky skutečně objednala i respirátory z Číny. Ty však měly podléhat veškerým evropským certifikacím, a být dokonce o 60 až 100 procent dražší než její vlastní produkty.

Podle dosavadních informací to přitom vypadá, že většinový vlastník Lenzing až příliš důvěřoval partnerům z Palmers. Výrobce vláken po provalení skandálu oznámil, že ustanovil externí vyšetřovací tým a nad Hygiene Austria přebírá manažerskou kontrolu. To se ale ne úplně daří. Podle Lenzingu nemá firma přístup k dokumentům společného joint venture, které se nachází v prostorách Palmers, nemůže společnost řídit ani skandál řádně vyšetřit. 

Respirátory pro poslance i železnici

Úřady mezitím řeší, kde inkriminované respirátory skončily, kolik jich bylo čínských, kolik skutečně vyrobených v Rakousku a do jaké míry je nakupoval stát. Podle deníku Kurier měla firma z Číny objednat 20 milionů respirátorů. Oficiálně měly být určeny pro Ukrajinu, doručeny však byly do výrobny společnosti ve Vídeňské Nové Vsi. Faktura pak směřovala na anonymní nadaci do Lichtenštejnska. Deník Die Presse zase přinesl informaci, že zásilka vůbec nebyla proclena a doprovázelo ji množství falšovaných dokumentů. 

Známo je, že vedle maloobchodních řetězců směřovalo přes půl milionu respirátorů do rakouských drah ÖBB, a dokonce do parlamentu. Další nakoupila třeba spolková země Dolní Rakousko. Příjemci respirátorů, bez ohledu na to, zda pocházely z Číny, nebo opravdu z Rakouska, je mezitím stahují a na společnost připravují žaloby. Další žaloby se dají očekávat i od jednotlivých zákazníků nebo organizací hájících práva spotřebitelů. Jako provokace musí naštvaným zákazníkům připadat nejnovější prezentace výsledků. Hygiene Austria totiž loni vydělala 5,7 milionu eur. 

Policie se přitom dostala na stopu falšovaných respirátorů v podstatě náhodou, když vyšetřovala podezření ze zaměstnávání agenturních pracovníků načerno. Vedle podvodu tak společnost viní i z ilegálního zaměstnávání a reputace vzorového projektu je v troskách. 

„Jménem rakouské spolkové vlády bych chtěl oběma tradičním firmám Lenzing a Palmers poděkovat,“ říká kancléř Kurz na starším videu, které mezitím začalo na sociálních sítích žít druhým životem.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní