Ještě větší fotbalista, než jsme doufali

Jak se brazilská fotbalová legenda dopracovala od Zlatého míče až k falešnému paraguayskému pasu, k vězení a obvinění z praní špinavých peněz.

Ještě větší fotbalista, než jsme doufali
Ronaldo de Assis Moreira alias Ronaldinho, fotbalista s talentem od pánaboha, který se proslavil geniálními kličkami mezi soupeři. Kličkování životem po kariéře už mu ale tolik nejde a dovedlo ho až do paraguayského vězení. | Profimedia.cz

Kdysi dávno v internetovém pravěku v říjnu 2005 na pouze devět měsíců existující stránce YouTube se svým pověstně širokým úsměvem zazářil fotbalista Ronaldinho. Brazilská hvězda si na roztřeseném videu, které jako historicky první překonalo milion zhlédnutí, vyzkoušel nové bílé kopačky od firmy Nike. Žongluje s balonem, aniž ho téměř nechá spadnout na trávník a bez rozmyslu ho napálí na branku. Trefí břevno. A hned zase. Pětkrát za sebou.

Fanoušci se dodnes dohadují, zda zprvu nepřiznaná reklama byla natočena v jednom záběru nebo umně upravena. Každopádně Ronaldinho byl tehdy na vrcholu slávy. Koho by napadlo, že hrdina toho videa, z jehož dlouhé řady úspěchů jmenujme jen titul mistra světa z roku 2002 nebo individuální Zlatý míč za rok 2005, skončí o patnáct let později v paraguayském vězení kvůli použití falešného pasu.

Jeho příběh ukazuje, jak se dá z globálního výsluní padnout až na dno. Teprve na konci srpna se čtyřicetiletý muž, jehož občanské jméno zní Ronaldo de Assis Moreira, po pětiměsíčním nedobrovolném pobytu v Paraguayi, který částečně strávil za mřížemi, vrátil do vlasti.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit