Jdi na sever, mladý muži. Vítězem oteplování může být Rusko

Rusko má šanci stát se v teplejším světě supervelmocí. Může vyhrát v chaotickém závodě desítek milionů lidí o jídlo.

Jdi na sever, mladý muži. Vítězem oteplování může být Rusko
ilustrační foto | Profimedia.cz

Být praotcem Čechem, také byste nedávno nikam dál nechodili. I v Jizerských horách, jednom z nejdeštivějších míst Česka, zdobila nedávno rosa tisíc odstínů prosluněné zeleně po celá dopoledne. Ovoce zrálo na pozadí smíšených horských lesů, jako by chtělo přivábit Antonína Slavíčka v obzvlášť kýčovité náladě.

Pamatujme si ten výjev, abychom o něm mohli povídat dětem. Jejich děti namísto něho uvidí zhruba dnešní Andalusii: zemi většinou vyprahlou na kost, kde se tu a tam krčí olivovník v sousedství trsů dohněda spálené drsné trávy. A za lepším se nebude chodit do Německa, nýbrž do Ruska.

Tak zhruba to vidí pesimistický scénář vědců z Kolumbijské univerzity a Newyorské univerzity, jež za pomoci tamního Pulitzerova centra oslovila žurnalistická neziskovka ProPublica ve spolupráci s deníkem The New York Times. Na základě dat Světové banky tak vznikl ojedinělý projekt, který se snaží vypracovat alespoň hrubou předpověď reakcí lidí na předpokládané oteplování planety na následujících padesát let – a dohlédnout jejích zásadních důsledků.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit