Jak vyhodit 1200 dolarů do koše

Lidé v USA si koronavirovou pomoc pletou s podvodnou poštou. Debetní karty končí mezi odpadky.

Jak vyhodit 1200 dolarů do koše
ilustrační foto | Profimedia.cz

V USA se snaží pandemií těžce zasaženou ekonomiku kromě jiného vyléčit i zákonem CARES Act (Coronavirus Aid, Relief and Economic Security Act), v jehož rámci mají být mezi poškozené subjekty rozděleny dva biliony dolarů (přes 48 bilionů korun).

Samotná distribuce finanční pomoci je ale hodně problematická a v krajním případě dokonce může skončit v koši. A to doslova.

Finanční úřad (IRS) rozesílá podporu ve výši 1200 dolarů (29 tisíc korun) v podobě předplacených debetních karet přímo do schránek čtyř milionů Američanů. Lidé z nich mohou platit nákupy v internetových obchodech i v kamenných prodejnách, kde je akceptována platba Visa kartami. Kromě toho si peníze mohou vybrat v bankomatech a bez poplatků si je převést na svůj osobní účet.

Potíž je v tom, že obálky, v nichž občané karty dostávají, nejsou nijak úředně označené a snadno se tak mohou zamíchat mezi ostatní poštu. Ještě horší je fakt, že přiložené instrukce nejsou napsány příliš srozumitelně a některé příjemce odrazuje fakt, že si musí na internetu kartu zadáním kódu aktivovat. Dopis od IRS si tak často pletou s podvodnou poštou a rychle se jej zbaví.

Zmatení příjemců státní pomoci ještě přiživuje nesladěný systém posílání peněz. Někteří z nich totiž dostali předchozí vládní podporu přímo na účet a předpokládali, že stejně tomu tak bude i v rámci CARES Act. Většině Američanů sice byly peníze skutečně připsány na účet (případně obdrželi šek), zmíněné čtyři miliony občanů si však musejí poradit s nepřehledným dopisem. A často neúspěšně.

Vyhozením dopisu s debetní kartou se však Američané o peníze nemusí připravit definitivně. Za duplikát musejí zaplatit sedmnáct dolarů.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní