Influenceři prodávají parfémy, auta i válku. Který vydělává nejvíc?

Youtubeři a influenceři prodávají pojištění, auta i parfémy. Z největších hvězd jsou dnes milionáři s obrovským vlivem – hlavně na mladé publikum

Influenceři prodávají parfémy, auta i válku. Který vydělává nejvíc?
Kamilu Bartoškovi alias Kazmovi se podařilo pokořit letitý rekord v návštěvnosti filmu. Na jeho Onemanshow: The Movie přišlo první víkend po premiéře zhruba o sto tisíc diváků více než na Anděla Páně 2. | Profimedia.cz

Není to žádný umělecký zlom v dějinách světové kinematografie. Dokonce ani té české. Většina recenzentů a filmových kritiků snímek Onemanshow: The Movie nepochválila, spíše naopak. Někteří ho dokonce pořádně rozcupovali. Přesto se dílo moderátora, baviče a influencera Kamila Bartoška, který je známější pod svým „internetovým“ pseudonymem Kazma, zapsalo do historie: stalo se nejúspěšnějším tuzemským filmem v divácké návštěvnosti za první víkend promítání. Vidělo ho 290 tisíc diváků, čímž Kazma výrazně překonal dosavadního rekordmana, sedm let starý snímek Anděl Páně 2, který si za první premiérový víkend nenechalo ujít 188 tisíc diváků.

Pravda je, že po prvních promítacích dnech návštěvnost Kazmova filmu výrazně opadla, ale to se stává i mnohem lepším dílům. Navíc Onemanshow: The Movie se i s nižšími čísly držela coby divácká jednička několik dalších týdnů a ještě první zářijový víkend na ni do kinosálů dorazilo přes třicet tisíc lidí (na druhou Barbie o deset tisíc méně). Až o druhém zářijovém víkendu klesl Kazmův film s více než dvanácti tisíci diváky na druhou příčku. Aktuální jedničku – snímek Sestra II – ovšem zhlédlo pouhých 25,5 tisíce diváků. Onemanshow: The Movie zatím od své premiéry v polovině srpna vydělala na tržbách více než 95 milionů korun. To znamená, že se výrobní náklady už zaplatily a ještě hodně zbude.

O čem to všechno svědčí? O mimořádné síle současných youtuberů a influencerů, kterou si zejména starší generace, jež vyrůstala na oblíbených zpěvácích či hercích, mnohdy ani nechce připustit. Svět youtuberů a influencerů je ovšem třeba brát vážně. Už jenom proto, že se v něm točí opravdu hodně peněz. Kazma a další největší hvězdy jsou milionáři s velkým vlivem na široké okolí. Důkazem budiž komerční veleúspěch průměrného snímku Onemanshow: The Movie. Ostatně diskuse se do značné míry vedou o všem okolo filmu, ne o filmu samotném. Marketingově bylo uvedení do kin opravdu na jedničku s hvězdičkou. Stačí připomenout to, že se s filmem pojí možnost vyhrát jeden milion dolarů, které jsou uzamčené v trezoru na pražském Výstavišti a cesta k nim vede přes vyluštění speciální šifry.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit