Indie chystá zákaz kryptoměn. Investoři zběsile prodávají

Nový indický zákon může mít velký dopad na trh s kryptoměnami. Dotkne se až 20 milionů tamních investorů.

Indie chystá zákaz kryptoměn. Investoři zběsile prodávají
ilustrační foto | Profimedia.cz

Indická vláda oznámila vznik nového zákona na regulaci virtuálních měn, který by de facto znamenal zákaz obchodování ve většině kryptoměn, včetně těch největších: bitcoinu, etherea a dalších. Podle nových pravidel by země umožnila jen několika málo digitálním měnám využívat současný systém. Návrh chce předložit na dalším zasedání parlamentu koncem listopadu.

Součástí návrhu je i nastavení základního rámce pro vznik státní kryptoměny. Ten má na starosti indická centrální banka, která již dříve vyjádřila „vážné obavy“ ohledně privátních kryptoměn, nad nimiž nemá stát dohled. Indická státní kryptoměna by měla být představena ještě letos, v průběhu prosince.

Indický premiér Naréndra Módí tento měsíc vedl jednání, na němž se budoucnost kryptoměn probírala. Podle zdrojů agentury Reuters se na něm například řešilo, že neregulovaný trh s kryptoměnami může vést k případům praní špinavých peněz či financování terorismu. Vláda i na základě toho teď přichází se zákonem, který by měl používání většiny kryptoměn zablokovat.

Podle odhadů trhu působí v Indii mezi 15 až 20 miliony investorů do kryptoměn, kteří dohromady drží virtuální měny v hodnotě až 400 miliard rupií (122 miliard korun). Toto číslo je ale v dnešních dnech už výrazně menší. Investoři totiž na vládní oznámení rychle zareagovali a vlastní portfolia začali rychle rozprodávat. I za cenu velkých ztrát.

Hodnota portfolia jednoho z dlouholetých investorů do kryptoměn se například jen pár hodin po vládním prohlášení propadla z 34 na 22 tisíc rupií. „Zvažuji, že všechno prodám, protože budoucnost je značně nejistá,“ řekl nejmenovaný investor agentuře Reuters.

Na nejnovější vývoj reagují i trhy. Například hodnota digitální měny tether, navázané na americký dolar, se na indickém trhu propadla o 25 procent na 60 rupií. Největší světová kryptoměna bitcoin v posledních dnech mírně ztrácí ze svého maxima ze začátku listopadu, její mírný propad ale začal již před oznámením indické vlády. Investoři ale čekají na to, jak největší kryptoměny zareagují, až nová pravidla vstoupí v platnost.

Jedním z největších regulátorů kryptoměn na světě je Čína, která například zakázala těžbu bitcoinu, čímž jej de facto zakázala. Stejně jako Indie se spoléhá na vlastní státní digitální měnu. Na začátku příštího roku chce digitální rubl otestovat Rusko. Úplný zákaz kryptoměn platí například v Ekvádoru, Bolívii, Egyptě či Nepálu.