Hrotcast: Stanjura by nakonec těch minus 295 miliard mohl trefit

Díky mimořádným příjmům a odložení některých výdajů by nakonec vláda mohla dodržet plánovaný schodek, říká ekonom Petr Sklenář. 

Hrotcast: Stanjura by nakonec těch minus 295 miliard mohl trefit
HROTCAST Miroslava Zámečníka a Petra Sklenáře

Podle výsledků pokladního plnění to v červnu vypadalo na naprostou rozpočtovou katastrofu. Minus 270 miliard působilo děsivě. „Teď na konci září jsme byli na minus 180 miliardách. To je oproti červnu zlepšení o víc než 90 miliard,“ říká v novém dílu Hrotcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

děčíme za to však souběhu několika věcí. „Velkou roli v tom hrály jednorázové mimořádné operace na příjmové straně, které se nebudou opakovat. Jednak to byla dividenda z ČEZ, potom mimořádné příjmy z evropských fondů, záloha na daň z neočekávaných korporátních zisků a současně velmi dobré inkaso z příjmových daní právnických osob,“ vysvětluje Sklenář.

Hrotcast

Zároveň však varuje, že příští rok už se státní rozpočet bude muset obejít bez mimořádných příjmů a ministrem financí avizovaný celkový deficit veřejných financí lehce přes dvě procenta je trochu sen. „Pro představu – s třísetmiliardovým letošním schodkem státního rozpočtu budeme mít celkový schodek veřejných financí skoro tři procenta. Aby to příští rok skutečně mohlo být na dohled dvojky, musel by se deficit státního rozpočtu blížit 200 miliardám. A na to to nevypadá. Teď se bavíme spíš o čísle 265 miliard,“ říká Sklenář v aktuálním Hrotcastu s hlavním analytikem týdeníku Hrot Miroslavem Zámečníkem. Víc se dozvíte v novém Hrotcastu. 

Hrotcast najdete každý týden kromě Spotify také na Apple Podcasts a Google Podcasts.