Hrotcast Speciál: Číně hrozí japanizace. Jaké to bude mít důsledky pro Česko?

Roky se spekulovalo o tom, kdy Čína předstihne Ameriku. Teď už tomu nikdo nevěří, říká ekonom Petr Sklenář.

Hrotcast Speciál: Číně hrozí japanizace. Jaké to bude mít důsledky pro Česko?
HROTCAST Miroslava Zámečníka a Petra Sklenáře

Vysoké zadlužení, deflace, sklerotický růst a stárnoucí populace. To je Japonsko od devadesátých let minulého století. A nově i Čína. Jak reálně Číně hrozí „japanizace“?

„Poměr korporátního dluhu k HDP dosahuje v Číně 150 procent. Když se přičtou dluhy vlády a domácností, je celkový dluh v čínské ekonomice kolem 300 procent HDP. Do toho praskla realitní bublina, což vyvolává deflační tlaky, s plnou silou se začíná projevovat demografický problém, a navíc Čína prochází přerodem ekonomického modelu. Střednědobý výhled Pekingu není vůbec růžový,“ upozorňuje ve speciálním dílu Hrotcastu věnovaném potížím Číny hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. A dodává: „V posledním roce, roce a půl už skoro nikdo nespekuluje o tom, kdy Čína dožene Spojené státy. Téměř nikdo tomu už nevěří.“  

V čínském speciálu Hrotcastu, společného podcastu týdeníku Hrot a J&T Banky o nejaktuálnějším ekonomickém dění, Sklenář s hlavním analytikem týdeníku Hrot Miroslavem Zámečníkem podrobně probírají nejen čínské problémy, ale i jejich dopady na svět, Evropu a Česko. Více se dozvíte v novém Hrotcastu. 

Hrotcast

Hrotcast najdete každý týden kromě Spotify také na Apple Podcasts a Google Podcasts.