Hlavně nezapomenout česky. Jak se učí děti v cizině?

Školní výuka nezačíná pouze pro žáky ve školách v tuzemsku, ale také pro tisíce dětí s českými kořeny v zahraničí

Hlavně nezapomenout česky. Jak se učí děti v cizině?
Se zkušeností z Paříže jsme pomáhali zakládat školy po celém světě. Snažíme se naši myšlenku šířit dál, říká Lucie Slavíková-Boucher. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Je to přesně dvacet let, co v Paříži vznikla první Česká škola bez hranic. Chodilo do ní tehdy pět žáků. Dnes už jich je okolo devadesáti. A nejen to. Podobných škol nyní funguje na 130, převážně v Evropě, ve Spojených státech a v Kanadě, a navštěvuje je okolo čtyř tisíc školáků.

U jejich zrodu stála Lucie Slavíková-Boucher, která od počátku devadesátých let žije v Paříži. Napřed odjela do francouzského hlavního města na roční stipendium. Pak se tam vrátila – ale už s francouzským manželem. Když se jim narodily dvě děti, zjistila, jakým problémem je učit je v zahraničí český jazyk, literaturu nebo dějepis. Hodně jí na tom záleželo, na děti mluvila doma běžně česky.

„Jako rodič dvojjazyčných dětí jsem viděla, že udržení českého jazyka a jeho výuka v zahraničí jsou strašně náročné,“ vzpomíná Slavíková-Boucher. Právě to ji přivedlo na myšlenku založit v Paříži školu zaměřenou na výuku češtiny. S podporou Českého centra a velvyslanectví se to podařilo v roce 2003. Postupně se do sítě Českých škol bez hranic přidávaly další: Londýn, Berlín, Curych, Mnichov, Brusel, Ženeva, Dráž­ďany a tak dále.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit