Greto, nejezdi na Sibiř

Následující řádky se Gretě Thunbergové nebudou číst lehce. Nepomůže ani vzteklé podupávání nožkou nebo máchání rachitickou ručkou. A vyhrožování zánikem lidstva bude spíš k smíchu. Proč? Protože existují na světě státy, které se mohou s velkým očekáváním těšit na dopady současného oteplování planety. Alespoň podle scénáře, který sepsali vědci Kolumbijské a Newyorské univerzity. V něm odhadují, že pokud bude klimatický kurz pokračovat po dalších padesát let, lze předpokládat, že dvacet procent planety na tom bude stejně jako dnes Sahara. Tomu se říká smůla. Naopak velké štěstí budou mít na severu, na Aljašce, v Kanadě, a hlavně v Rusku.

Právě posledně zmíněná země má šanci stát se v teplejším světě supervelmocí, která může vyhrát v chaotickém závodě milionů lidí o jídlo.

Už jen oteplování v asijské části Ruska, na Sibiři a Dálném východě, přináší postupné roztávání věčně zmrzlé půdy, která se může stát obdělávatelnou. Navazující ekonomický rozvoj by měl být otázkou času. Mezi vítěze globálního oteplování se možná zařadí i Česko. Anebo také možná ne, záleží na tom, jak si vyložíte jednu, dnes již nedostupnou, studii od společnosti Deloitte. Téma je to důležité, proto je mu v novém Hrotu věnováno dost prostoru. Závěrem ještě vzkaz pro Gretu. Nejezdi do Ruska, je to zbytečné. Sibiř je širá a ne každý se vrátí domů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit