Glosa: Zvykejme si na hořící Středomoří. A na dovolenou spíš ve Skandinávii

Klimatické změny chtě nechtě ovlivní i cestovní ruch a preferované dovolenkové destinace.

Glosa: Zvykejme si na hořící Středomoří. A na dovolenou spíš ve Skandinávii
Požáry spalují řecký ostrov Rhodos | foto Profimedia.cz

Desítky tisíc evakuovaných lidí včetně turistů. Mnozí z místních obyvatel přišli dokonce o střechu nad hlavou a veškerý svůj majetek. A někteří turisté zase byli rádi, že unikli alespoň v tom, co měli právě na sobě.

Katastrofální požáry na ostrově Rhodos spustily největší evakuační akci v historii Řecka. Lesní požáry jsou sice v tuto roční dobu v Řecku, ale třeba i v Chorvatsku běžné, tentokrát se ale vysoké plameny dramaticky přiblížily k oblíbeným turistickým letoviskům, a některá z nich dokonce pohltily.

Měli bychom si – bohužel – na podobné události zvykat. Klimatická krize se neúprosně prohlubuje a její součástí jsou, jak ostatně dlouhodobě varují vědci, také extrémní meteorologické jevy včetně právě rozsáhlých požárů kvůli dlouhodobému suchu.

Samozřejmě není možné konstatovat, že momentální tragédie na Rhodosu je jednoznačně důsledkem globálního oteplování, ale pravda je, že plameny se v lesích budou v budoucnosti objevovat spíše častěji.

Obdobně bychom si měli začít zvykat na to, že stále častější budou rovněž extrémní vlny veder, ostatně i je jsme na mnohých místech v Evropě v letošním létě zažili. A také na ně vědci už roky upozorňují – opět je to jeden z dopadů klimatické změny.

A tak se klidně může stát, že přes hlavní prázdniny budeme v budoucnu na dovolenou spíše jezdit do Skandinávie než do Středomoří, kde budou stále častěji panovat tak vysoké teploty, že tam bude pro turisty k nevydržení.