Gastrofirem přibylo, třetina jich ovšem „spí“

Pandemie skolila mnoho restauratérů. I v éře okének se však některým daří fungovat a jiní otevírají i nové podniky.

Gastrofirem přibylo, třetina jich ovšem „spí“
Arnošt Kuchař kvůli koronaviru zavřel svůj hudební klub. Ihned se však pustil do nového projektu a na přelomu 30 31 roku otevřel restauraci SamoSebou. | Tomáš Novák týdeník HROT

V Česku existuje podle dat společnosti Bisnode 22 355 firem zabývajících se gastronomií. To je o 35 více než před rokem a ukazuje se, že i navzdory lockdownům v Česku nové restaurace stále otevírají.

Určitě to však neznamená, že by těžce zkoušený sektor proplouval krizí snadno. Podle údajů provozovatele systémů pro EET Storyous jsou tržby jeho klientů z řad restauratérů na polovině loňských čísel a 33 procent z nich nevykazuje vůbec žádné tržby. To znamená, že nemají otevřené ani okénko. 

„Je smutné, že náš stát rok od vypuknutí pandemie dosud nepřišel se systémem, který by finančně nelikvidoval obchodníky a restauratéry. Ze vzorku dat našich klientů to jednoznačně vyplývá, a přestože se mnohým z nich podařilo přenastavit způsob fungování tak, aby v dnešní nelehké době přežili, není to pravidlem obecným či pro všechny,“ říká šéf Storyous Igor Třeslín.

 

Jedním z těch, kdo to nevzdávají, je Arnošt Kuchař. Ještě loni provozoval poblíž Můstku v centru Prahy hudební klub Batalion, hned na začátku pandemie byl však nucen zavřít. Nové situaci se ale přizpůsobil a na přelomu roku otevřel nový podnik.

„Batalion byl spíš turistické místo, tady by to mělo být zaměřeno na českou klientelu. Dole bude rychlé občerstvení z čerstvých surovin, hamburgery, hotdogy, hranolky, časem i něco sladkého. Tady nahoře pak grilovaná masa,“ popisuje Kuchař v horním části dvoupatrové restaurace SamoSebou na Žižkově. 

Reportáž o tom, jak se čeští gastronomové perou s pandemií, si můžete přečíst v tištěném vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 8. března 2021.