Francouzský Afghánistán. Co znamená smrt čadského prezidenta

Smrt čadského prezidenta Idrisse Débyho nahrává džihádistům a Rusku, komplikuje život Emmanuelu Macronovi.

Francouzský Afghánistán. Co znamená smrt čadského prezidenta
Čadský prezident Idriss Déby Itno byl kleptokrat, ale také nejschopnější francouzský spojenec v Sahelu. | Profimedia.cz

„Postdébyovská éra začne nevyhnutelně již zítra,“ vyhlašoval 10. dubna sebejistě kandidát na prezidenta Čadu Albert Pahimi Padacké. Myslel tím, že stávající prezident země Idriss Déby Itno po třiceti letech vlády prohraje souboj o znovuzvolení. Také tím myslel, že on sám, Albert Pahimi Padacké, do té doby premiér, ten souboj vyhraje a začne vlastní éru.

Měl pravdu jen napůl. Volby se konaly následující den, 11. dubna. Než byly hlasy sečteny, uplynul více než týden. Mezitím Idriss Déby vyhlásil své vítězství (podle očekávání, protože na prkotiny, jako je počítání hlasů, Déby zrovna moc nedal) a odjel na sever země bojovat proti povstalcům usazeným v sousední Libyi.

Devatenáctého dubna, zhruba v době, kdy úředníci v čadské metropoli N’Djameně jeho vítězství oficiálně vyhlašovali, utrpěl Déby v boji zranění, jimž následující den podlehl. Okamžitě vznikla Vojenská prozatímní rada, která převzala veškerou moc v zemi; v jejím čele stanul – kdo by to řekl – syn zesnulého prezidenta Mahamat Déby Itno (37). A premiérem jmenoval znovu Alberta Pahimiho Padackého.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit