Exekuční slepota

Projednávání novely exekučního řádu, která by měla z Česka udělat v tomto ohledu civilizovaný stát, zase začíná připomínat frašku.

Poslanci měli minulý týden zase na stole staré dobré exekuce. Všichni sice víme, že více než 700 tisíc Čechů v exekuci není normální ani žádoucí stav, ovšem zákonodárci jako by to pořád nechtěli vidět. Přitom to byli v minulosti právě oni, kdo tuto dluhovou pandemii a byznys s chudobou špatnou legislativou způsobil.

A jejich slepota je zarážející i při pohledu do budoucnosti. Jestli pro stát není něco výhodné, tak je to masa lidí v šedé ekonomice, kam dlužníky exekuce spolehlivě dovede. To, co jim po srážkách zbude podle zákona z legálního příjmu, totiž v Praze nestačí ani na nájem garsonky.

Projednávání novely exekučního řádu, která by měla z Česka udělat v tomto ohledu civilizovaný stát, ovšem zase začíná připomínat frašku. To, že si věřitelé zaplatí průzkum veřejného mínění, ze kterého vyplyne, že dnešní stav je o. k., z mezí lobbingu ještě nevybočuje. Skutečnost, že se poslanci ústavně-právního výboru, který se novelou zabýval, rozhodli jednání nestreamovat, je už ale fakt za hranou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit