EU vs. Mexiko. Spor o tequilu eskaluje

Heineken se kvůli pivu s příchutí tequily Desperados obrátil na Evropskou komisi. Hrozí velká mezinárodní roztržka.

EU vs. Mexiko. Spor o tequilu eskaluje
Pivo Desperados | Profimedia.cz

Pivo s příchutí tequily Desperados je zpestřením portfolia pivovarského gigantu Heineken, přesto lze tvrdit, že z hlediska prodeje nejde o ten nejzásadnější produkt. Letitý spor o tento nápoj však hrozí vyeskalovat ve vážnou mezinárodní roztržku se značným dopadem na celý evropský potravinářský průmysl.

Podle mexických úřadů musí totiž minimálně 25 procent obsahu alkoholu v nápoji pocházet z tequily, aby mohl být výrobek s touto tradiční lihovinou vyráběnou z agáve spojován. A Desperados je sice aromatem získaným z tequily ochucené, přesto se jedná o pivo a tequily je v něm minimum. Heineken proto vede s Mexikem už léta řadu soudních pří, ve kterých občas uspěje pivovar, občas středoamerický stát.

Nyní se však případ podle deníku Die Welt vyostřil. Heineken se prostřednictvím evropského sdružení pivovarů The Brewers of Europe obrátil na Evropskou komisi. U té si stěžuje na „technické překážky“ volného obchodu ze strany Mexika. Podle vyjádření mexických úřadů ovšem případný verdikt v neprospěch země povede ke zpochybnění celého systému chráněných zeměpisných označení, kterým se v Česku honosí třeba Olomoucké tvarůžky nebo České pivo. A to nejen mezi Evropou a Mexikem, ale celosvětově.

Na Komisi se proto se svými obavami obrátilo na 40 potravinářských zájmových organizací, mezi nimi například výrobci whisky, koňaku nebo parmezánu. Úředníkům v Bruselu se evidentně do citlivého rozhodnutí nechce. Původně měla být stížnost pivovarníků vyřešená už v březnu, na konečný výrok se však stále čeká.