Dotace pro klimatické lesníky

Stát i Evropa připravují dotace pro vlastníky lesů podle velikosti pozemku. Jde o obdobu zemědělské dotace na plochu se zatím nejasnými podmínkami.

Dotace pro klimatické lesníky
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Vlastníci lesů se nedávno ostře pustili do ministerstva zemědělství za to, že jim za loňský rok pošle „jen“ 3,6 miliardy korun na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Podle Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) to totiž pokryje jen asi desetinu škod.

Resort ovšem zároveň v reakci na lýkožrouta pracuje na úplně novém systému lesnických podpor. Ty by vlastníci lesů dostávali podle velikosti lesa podobně, jako je tomu dnes u zemědělců, kteří mají automaticky nárok na 3,6 tisíce korun na každý hektar obhospodařované půdy plus další dva tisíce na takzvaný greening. Ve druhém případě nejde v zásadě o nic jiného než o odměnu za dodržování ekologických postupů hospodaření.

Vzor Chorvatsko a Francie

Podobně by měla fungovat také nová lesnická dotace. Takzvané platby za ekosystémové služby (Payments for Ecosystem Services neboli PES) mají být kompenzací majitelům za ekologickou funkci, kterou lesní porosty pro společnost mají. Stát původně počítal s jejich zavedením až v roce 2026, s ohledem na kůrovcovou kalamitu však plánuje určitý přechodový mechanismus spustit dříve.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit