Do benzinu už se míchat nemusí, přesto biopaliva frčí dál
Stát zrušil povinnost přimíchávat potravinářská biopaliva do pohonných hmot. Na pěstování řepky v Česku má však větší vliv loď mířící do libanonského přístavu

Je to už déle než měsíc, co Česko zrušilo povinnost přimíchávat biosložku do paliv. Není jediné, kdo podobným směrem uvažuje. I německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová chce snížit podíl biopaliv první generace, která se vyrábějí z potravinářských plodin. Do roku 2030 by měla podle jejích představ z trhu úplně zmizet. Zatímco česká vláda si od kroku slibovala levnější pohonné hmoty, Lemkeová počítá i se zlevněním potravin. Vůči biopalivům se nyní kvůli jejich dopadu na krajinu a sporným přínosům pro klima ostře vymezuje celá Evropa.
Lze však vážně pochybovat o tom, zda jde o víc než o politické gesto. Navzdory časté kritice totiž v praxi o úpadku biopaliv nic nesvědčí. Tuzemští paliváři i přes zrušení povinnosti biosložku dál přimíchávají. „Do našich pohonných hmot budeme i nadále přimíchávat biosložky, protože musíme plnit emisní požadavky vyplývající z evropské a české legislativy,“ říká Michal Procházka, mluvčí společnosti Orlen Unipetrol, pod kterou spadá síť čerpacích stanic Benzina.
Jedinou možnost, jak se mohou šoféři k bezsložkovým palivům dostat, tak dál představují čerpací stanice EuroOil. Ty provozuje přepravce a skladovatel ropy a ropných produktů Čepro. Státní společnost kvůli dodávkám pro Státní správu hmotných rezerv, odkud by je teoreticky mohla využívat vojenská technika, biosložku do části paliv nemíchá.