Díky, profesore

Michal Mejstřík stihnul za 68 let života to, co by jiní nedali za životy tři.

Díky, profesore
Michal Mejstřík | Profimedia.cz

Michal Mejstřík, přední český ekonom, zakladatel CERGE a Institutu ekonomických studií na FSV UK, zemřel na covid. Mejstřík nebyl jen akademickým ekonomem, ale se svou konzultantskou společností EEIP se aktivně účastnil desítek transakcí, v nichž šlo často o majetek státu, ale i čistě privátní byznys.

S autorem tohoto textu a kolegou Mirkem Zámečníkem pak seděl v dozorčí radě ostravské společnosti UNIGEO. S Michalem nás pojilo kamarádství, vzájemný respekt a radost ze života. Bylo prakticky nemožné potkat profesora ve špatné náladě. A to jste ho mohli potkat dost často. Nikdy nechyběl tam, kde se něco dělo.

Za těch 68 let života stihnul to, co by jiní nedali za životy tři. A jeho stopa v českém byznysu je nepřehlédnutelná.

Vedle svých akademických aktivit byl například konzultantem při privatizaci plynárenského průmyslu na počátku století a seděl pak v dozorčích radách několika plynárenských společností, byl i členem dozorčí rady ČEZ.

Sehrál také klíčovou roli při záchraně ČSA před deseti lety, kdy došlo k vytvoření Českého aeroholdingu, jehož byl předsedou dozorčí rady a vyjednával schválení transakce antimonopolními orgány Evropské komise. Loni pak například zpracovával pozoruhodnou dopadovou studii k zákonu o přechodu k bezemisní energetice.

K tomu všemu pracoval pro mezinárodní instituce jako je USAID, Světová banka či Evropská komise v zemích jako je Kyrgyzstán, Kazachstán, nebo Čína. Přesto byl pořád nejvíce profesorem. Stále vedl studenty na IES a patřil k nejcitovanějším ekonomům v odborných publikacích.