Diagnóza: Kapitalismus
Zařazení Číny mezi socialistické země je nepochopením tamní ekonomické transformace. O hospodářské úspěchy se zasloužily hlavně tržní reformy, ne plánování

Západní kapitalismus a tržní ekonomika jsou obecně považovány za nejefektivnější a nejúspěšnější ekonomické systémy. Kvůli řadě problémů – například zvyšující se příjmové a majetkové nerovnosti – se ale pravidelně vracejí akademické debaty, jestli by Západ nemohl fungovat přece jen lépe. A spravedlivěji.
Jedním z modelů, které akademici dávají za příklad hodný inspirace, je čínský systém. Kromě obtížně představitelného zavedení kontroly společnosti po pekingském vzoru na Západě to má ještě jeden podstatný háček.
Podrobnější pohled na hospodářský vývoj v Číně za několik posledních desetiletí ukazuje, že skutečným impulzem k rozvoji nebylo centrální plánování, ale naopak ústupky, které čínští soudruzi dělali kapitalismu. Cesta říše středu do pozice druhé největší ekonomické velmoci je lemována důkazy, že hlavní pokroky dělal komunistický režim tehdy, když do zatuchlého socialismu pustil svěží vítr volného trhu a lidské soutěživosti.