Dejte si pozor na svá data. Největšími slídily jsou Microsoft, Seznam a ministr práce Jurečka

Netransparentní sběr uživatelských dat je čím dál větším problémem. A netýká se jen soukromých firem, z obliga není ani stát.

Dejte si pozor na svá data. Největšími slídily jsou Microsoft, Seznam a ministr práce Jurečka
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka | foto Profimedia.cz

Nevládní organizace Iuridicum Remedium udělila už poosmnácté ceny určené pro největší slídily v našem soukromí. A vítězi Big Brother Awards za rok 2022 jsou: společnosti Microsoft a Seznam, devátý senát Nejvyššího správního soudu a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. 

O učitelích a žácích víme vše

Technologický gigant Microsoft si cenu pro dlouhodobého slídila vysloužil za netransparentní sběr osobních dat, přičemž poslední kapkou bylo loňské zjištění, že se to týká i online školní výuky. Při ní, jak plyne z analýzy vypracované německým úřadem pro ochranu osobních údajů, dochází k masivnímu shromažďování údajů „o žácích i učitelích včetně obsahů e-mailů, dokumentů nebo prezentací a tyto údaje pak v rozporu s legislativou upravující ochranu osobních údajů předává do USA“.

Odhlášení neznamená odhlášení

Firemním slídilem se stala česká společnost Seznam, a to proto, že sbírá osobní data svých uživatelů i poté, co se pokusí z jejího účtu odhlásit zmáčknutím tlačítka „Odhlásit se“. Zabránit tomu lze až stlačením tlačítka „Zapomenout uživatele“.

V podmínkách užívání služeb Seznamu se o tom sice dočíst lze, ovšem takové praktiky jsou podle poroty, která „Velké bratry“ za loňský rok vybírala, pro běžného uživatele matoucí.

„Nastavení Seznamu považujeme za příklad takzvaného temného vzorce, tedy záměrného matení uživatelů, které vede k efektivnějšímu sběru jejich osobních údajů, čímž prosluly velké technologické společnosti jako Google či Facebook,“ uvedl výkonný ředitel Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

Data ze silničních kamer

Nejvyšší správní soud, respektive jeho devátý senát, si vykoledoval označení Úřední slídil za to, že připustil, aby měl finanční úřad přístup do policejní databáze, v níž se shromažďují fotografie aut a řidičů ze silničních kamer.

„Za automatickou kontrolu vozidel jsme policii udělili anticenu už v roce 2015. Mrzí nás, že databáze stále funguje, a nyní navíc s posvěcením Nejvyššího správního soudu, který se v tomto rozhodnutí zcela vyhnul posouzení toho, jestli je vůbec policie oprávněna takovou databázi bez jednoznačného zákonného zmocnění provozovat,“ vysvětlil Vobořil.

Velký bratr Jurečka

Za výrok Velkého bratra byl oceněn předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Jurečka. Dotyčný výrok zní „Úřednice pak tomu člověku může říct: Nekřičte na mě, to já vůbec neovlivním, prostě to je automaticky propsané do systému, vaše dítě do školy nepřišlo.“ a objevil se loni v červenci na serveru iDnes.cz. Jurečka v inkriminovaném článku popisoval svou snahu propojit školy s úřady práce, a zautomatizovat tak odebírání dávek rodičům, jejichž děti nechodí do školy.

Něco podobného se zkoušelo už jinde ve světě – konkrétně v Nizozemsku – a podle Vobořila to nedopadlo dobře: „Desetiletá administrace sociálních dávek byla svěřena umělé inteligenci, což vedlo k tisícům případů nesprávných rozhodnutí založených na diskriminačních předsudcích produkovaných neosobním systémem, proti němuž byla jen obtížná obrana.“

Borec na konec

Pozitivní cenu si odnesl spolek NoLog za poskytování bezplatných služeb umožňujících bezpečně elektronicky komunikovat, a to bez nutnosti za to platit osobními údaji. Jinak řečeno, nabízí „funkční alternativu k produktům technologických gigantů“.