CZ-DRG naostro. Nemocnice letos čeká zásadní novinka ve financování

Jakmile na ministerstvu zdravotnictví skončily práce na kompenzační vyhlášce, začala se rodit nová úhradová vyhláška pro letošní rok. A někdy v září ještě za ministra Adama Vojtěcha padlo rozhodnutí, že se letos po letech příprav naostro spustí zavádění systému CZ-DRG, tedy platby podle diagnóz.

CZ-DRG naostro. Nemocnice letos čeká zásadní novinka ve financování
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Na české variantě DRG se pracuje už pět let, kdy tvorbu modelu od zdravotních pojišťoven převzal Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Ten začal sbírat nákladová data zhruba od 40 nemocnic, vyvinul a sjednotil metodiku, data několik let vyhodnocoval a čistil. Výsledkem je model, podle kterého budou pojišťovny platit nemocnicím podle vykázaných diagnóz. CZ-DRG má být velmi zjednodušeně řečeno lékem na letité stesky, že někdo dostává (opět velmi zjednodušeně řečeno) za operaci slepého střeva 30 tisíc a jiná nemocnice 60 tisíc korun.

Nechceme další křivdu

„Do úhradové vyhlášky jsme dali první vlaštovky, kterými říkáme, že to myslíme vážně. Už se vše vykazuje v CZ-DRG, ale letos bude přibližně 44 procent takto vykazované péče poprvé navázáno na platby,“ vysvětluje náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová. Tím se mají narovnat podmínky financování nemocnic. „Chceme udělat úhrady spravedlivější. Dávali jsme si záležet, abychom z jedné historické křivdy neudělali jinou,“ dodává Rögnerová.

Zatím půjde o skupinu homogenních diagnóz, u nichž se daly náklady jakžtakž zprůměrovat, jako jsou porody, apendixy, totální endoprotézy, kardiovaskulární operace a řada chirurgických diagnóz.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit