Covid udělá tečku sám

Jestli se dočkáme nějaké tečky za pandemií, udělá ji sám čínský virus. A to tím, že nás všechny obejde.

Tečkou za covidem mělo a stále má být očkování, hlásá vládní propaganda. A moc jí to nevychází. Mezi čerstvě nakaženými i hospitalizovanými je těch naočkovaných více, než by troufalosti hesel odpovídalo. Jestli se dočkáme nějaké tečky za pandemií, udělá ji sám čínský virus. A to tím, že nás všechny obejde. Nadějné je, že v naší zemi už to nebude mít tak složité.

Prodělání infekce je totiž mnohem vyšší ochranou před čínskou virózou než dostupné očkovací látky. Ty mají nepochybně v boji s nemocí významné místo, ale čísla z izraelské studie jsou zdrcující, přestože jde stále o nerecenzovaný preprint.

Zemi, která prošla velmi rychlou vakcinací, ale dosáhla zhruba stejného stupně proočkovanosti jako Česko, zasáhla v srpnu a v září rekordní vlna nákaz, i když s polovičními hospitalizacemi než ve vlnách předchozích. Dalo by se říci, že očkování funguje a tečka. Ale Izraelci měli v nemocnicích stále dost očkovaných a z výše uvedené studie jim vyšlo, že ten, kdo prodělal covid v posledním půlroce, má třináctkrát menší šanci se nakazit než plně naočkovaný. U symptomatických pacientů to bylo dokonce dvakrát více.

Prostě se zdá celkem průkazné, že člověk se dokáže na nový koronavirus dost rychle adaptovat tak, aby ho neohrožoval na životě. To neznamená, že by očkování nemělo smysl. Zejména v rizikových skupinách je čekání na nakažení drsným hazardem se životem. Ale zároveň nemá smysl panikařit z dramaticky rostoucích čísel a údajně nízké proočkovanosti.

Česko je po všech těch lockdownech a ročních školních prázdninách promořené asi nejvíce v Evropě. Jediný věrohodný odhad z jara hovořil o polovině populace. Teď to čeká zřejmě zbytek, včetně významné části očkovaných. I když ti to budou mít nyní s velmi vysokou pravděpodobností s o hodně lepším průběhem. Vyvolávat paniku z vysokého počtu pozitivních PCR testů, nebo dokonce zase strašit uzavíráním škol či obchodů není pak zrovna moudré v době, kdy má ekonomika opravdu hodně jiných starostí.