S covidem v zádech. Pandemii byznysově ustojíme, říká šéf Contipra

Pandemii covidu byznysově ustojíme, otázkou je, co ten vir vlastně udělá, říká biochemik Vladimír Velebný.

S covidem v zádech. Pandemii byznysově ustojíme, říká šéf Contipra
Vladimír Velebný založil firmu v 90. letech poté, co opustil vědeckou kariéru. „Ta látka mě extrémně zajímala,“ vzpomíná na první kontakt s výzkumem kyseliny hyaluronové. | Archiv

Na začátku bylo pozorování bakterií spály, které se dokážou při proniknutí do těla skrýt v látce, která je mu vlastní. Než tělo pozná hrozbu, bakterie se rozmnoží a mají náskok před imunitním systémem. Tou látkou, kterou se spála kryje, je kyselina hyaluronová. České Contipro biochemika Vladimíra Velebného je jednou z firem, které se na výzkum kyseliny vrhly a vědí, že místo spály se s kyselinou do těla dají dostat i léky, které by tělo jinak těžko přijímalo. Vedle kosmetického byznysu, kde se kyselina také uplatnila, se tak otevírá nová možnost jejího uplatnění a východočeská firma se trendu chytla. Do jejího rozletu ale vstoupila pandemie koronaviru.

Při vyhlašování soutěže Podnikatel roku jste před pár lety popisoval své dobrodružné začátky. Jak na tu dobu dnes vzpomínáte?

Když jsme začali s kyselinou hyaluronovou, vytvořili jsme si po Evropě síť. Pak jsme ale nestíhali vyrábět a potřebovali zvýšit kapacitu. Pro banky jsme neměli čím ručit, a tak se hledala cesta přes tehdejší Chemapol. A když se Chemapol pak pokládal, museli jsme ty dodavatele zase stáhnout zpátky na sebe. No a to byla naše legendární cesta zeleným favoritem po Evropě. Jeli jsme Rakousko, Švýcarsko, Itálii, Francii, Benelux, Německo a zpátky. To celé za týden a povedlo se.

Jaký má pandemie vliv na chod vaší firmy? Za rok 2019 jste měli tržby 867 milionů, jak na tom budete za rok 2020?

Pokud vím, bude pokles kolem jednoho procenta. Hodně nám klesl segment kosmetiky, ale ty ostatní to vyrovnaly.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit