Čipová krize bude zdražovat

Automobilky, výrobci počítačů, mobilů a další elektroniky trpí nedostatkem čipů, omezují výrobu a zdražují. Výrobci masivně investují, letos ale problém nevyřeší.

Čipová krize bude zdražovat
Přes 90 procent výroby polovodičů je soustředěno v Asii. Nedostatek přiměl západní země k investicím do vlastních kapacit, jejich vybudování ale bude trvat několik let. | Profimedia.cz

Za normálních okolností by si minulou středu poměrně banální nehody v tchajwanské továrně na polovodiče společnosti TSMC asi nevšiml nikdo než opravdový fajnšmekr. Napjatá situace posledních měsíců na trhu s čipy nicméně způsobila, že se výpadek proudu a zastavení části výroby dostaly do titulků zpravodajských agentur.

Nakonec se ukázalo, že za problémem stál kabel překopnutý při stavebních pracích. Nešlo o nic vážného; výrobu se podařilo obnovit tentýž den odpoledne. Pro manažery firem od automobilek přes výrobce počítačů až po producenty praček to nicméně musela být úleva. Pokud by nehoda znamenala výpadek výroby na delší čas, už tak špatná situace by nabrala rozměrů opravdové pohromy.

Outsourcing do Asie

Zpráva dobře ilustruje velký aktuální problém světového průmyslu. Čipy v posledních letech pronikají do všech myslitelných přístrojů, dávno nejsou výsadou počítačů. Výpadek dodávek malého kusu křemíku s obvody v ceně pár dolarů tak může zastavit třeba výrobu automobilu za desítky tisíc dolarů. Nedostatek ale nyní pociťují firmy napříč nejrůznějšími sektory průmyslu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit