Čína nabízí vakcínu. Chce za ni loajalitu

Země zvládá účinně potírat nová ohniska nákazy, vakcínu proto nabízí i chudým státům

Čína nabízí vakcínu. Chce za ni loajalitu
ilustrační foto | Profimedia.cz

Svět si připomněl první výročí uvalení karantény na Wu-chan. A my nejsme o mnoho dál ve spolehlivém vysvětlení toho, odkud se koronavirus v tomto čínském velkoměstě s 11 miliony obyvatel vlastně vzal. Tak jak čínské vedení zprávy o šíření do té doby neznámého onemocnění dýchacích cest v kritických týdnech na začátku tvrdě potlačovalo, nyní oslavuje, jak režim situaci zvládl -od obrovské výstavy v samotném Wu-chanu až po televizní drama.

Současné čínské statistiky jsou ve srovnání například s těmi českými neuvěřitelně nízké i v absolutních číslech (23. ledna, v den prvního výročí wuchanského lockdownu, evidovali 107 nových případů se symptomy nemoci), natožpak s přihlédnutím k 1,4 miliardy obyvatel Číny. Každé potenciální ohnisko nákazy je potíráno vskutku s mimořádnou důsledností s tím, jak se blíží oslavy příchodu čínského Nového roku, které jsou spojeny s cestováním stovek milio nů lidí ke svým rodinám. Ministerstvo dopravy v Pekingu počítá s poklesem individuálních cest ve srovnání se sezonou 2019 asi o 40 procent, nicméně s nárůstem o deset procent oproti té loňské. Blamáž v podobě návratu epidemie si pochopitelně vedení, které se nechává velebit za to, jak ji porazilo, nemůže před svátky, letos začínajícími 11. února, dovolit.

Čínská propaganda se usilovně snaží a navozuje dojem, že země sama je obětí, neboť koronavirus docestoval na dovezených potravinách, nebo přinejmenším, že původ koronaviru vychází z několika ohnisek a v těch zahraničních se měl vyskytovat dřív než v Číně.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit