Chytrá karanténa pro hloupé lidi

Měla to být hlavní zbraň Česka proti druhé vlně epidemie. Chytrá karanténa ale nemá přesvědčivé výsledky. Na čem selhává?

Chytrá karanténa pro hloupé lidi
ilustrační foto | Profimedia.cz

Když vláda na konci května představovala druhou verzi takzvané chytré karantény, vybrala si k propagaci její nejvíc sexy části. Ministr Adam Vojtěch sliboval, že trasování nemocných a jejich kontaktů bude probíhat s pomocí technologií. Pohyb nakažených měli hygienici mapovat s pomocí dat od mobilních operátorů nebo bank, pomáhat měla mobilní aplikace.

V realitě zatím zrovna tyto součásti chytré karantény nefungují. Krajské hygienické stanice vytvořily ve spolupráci s operátory pouze několik stovek vzpomínkových map. A eRoušku si stáhlo jen pár procent populace, takže prakticky nefunguje – uživatelů je příliš málo.

Množí se navíc svědectví o laxním přístupu a zmatcích u jednotlivých složek, které mají chytrou karanténu naplňovat. Shrnuto: ministerstvo zdravotnictví se při koordinaci a řízení systému příliš neosvědčilo. I proto vstoupil minulý týden do hry premiér Andrej Babiš a od Adama Vojtěcha vedení převzal. A povolal zpátky také armádu, která s rozjezdem projektu pomáhala.

Tvůrci chytré karantény se drsné kritice médií a veřejnosti brání. „Vzpomínkové mapy nebo eRouška, to je jen malá část chytré karantény. Jsou tam mnohem důležitější věci,“ říká vládní IT zmocněnec Vladimír Dzurilla. Hlavním úkolem podle něj bylo elektronické propojení všech účastníků – od hygienických stanic přes krajské úřady, nemocnice až po odběrová místa a laboratoře. Ty dosud fungovaly nezávisle.

Elektronizaci se podle Dzurilly podařilo dotáhnout a chytrá karanténa dnes umožňuje sledování a řízení opatření proti šíření koronaviru na základě dat v reálném čase. Co tedy skřípe?

Na vině rychlého šíření nákazy po uvolnění restrikcí je fakt, že se někteří hygienci, lékaři nebo testovací laboratoře zavádění novinek od začátku bránili. Jinými slovy, ani sebechytřejší systém a nejmodernější technologie v boji proti čínské chřipce nemohou fungovat, pokud jsou špatně (nebo dokonce vůbec) využívány.

Více o problémech chytré karantény se dočtete v aktuálním čísle týdeníku Hrot, které vyšlo 3. srpna. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Políček bezradné vládě
  • Čistá energie z pracovních lágrů
Objednat nyní