Charlie Blair: Hledáme kilometrovou jámu, kam uložíme elektřinu

První gravitační úložiště elektřiny asi nevznikne v dole Staříč. Britská společnost Gravitricity se ovšem v hledání ideální lokality dál soustřeďuje na Česko

Charlie Blair: Hledáme kilometrovou jámu, kam uložíme elektřinu
Výkonný šéf společnosti Gravitricity Charlie Blair | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Myšlenka je to jednoduchá stejně jako geniální. V době nevyrovnané výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, kdy otázka skladování nabývá na významu, přišel skotský start­up Gravitricity s řešením v podobě gravitačního úložiště. V časech nadvýroby se přebytečná elektřina využije k vyzvednutí závaží, aby se při nedostatku zase spustilo dolů, čímž se elektřina znovu vyrobí.

Testovací projekt již funguje v Edinburghu a nyní Gravitricity hledá lokalitu, kde by mohlo vzniknout úplně první komerční gravitační úložiště na světě. Ideál­ní je přitom umístit závaží do bývalé důlní jámy, kterých je v Česku přehršel. „Ideální jsou těžební jámy vyhloubené v padesátých letech, kterých je v Česku spousta,“ říká výkonný šéf společnosti Gravitricity Charlie Blair, jenž do Prahy dorazil na konferenci Share Your Energy pořádanou společností Nano Energies.

Objevily se zprávy, že v dole Staříč na Frýdecko-Místecku gravitační baterie nakonec nevznikne. Jaká je tedy aktuální situace? Hledáte jiný důl, kde byste úložiště postavili?

Ano, díváme se po jiných dolech, protože my se pořád díváme po zajímavých dolech. Vyvíjíme úplně novou technologii a potřebujeme realizovat kompletně fungující projekt, který by byl tím úplně prvním gravitačním úložištěm. A první znamená zároveň vždy nejsložitější. Takže nemůžeme mít pouze jednu možnost v záloze. Staříč je jednou z možností, které stále přicházejí v úvahu, ale díváme se i po jiných příležitostech.

Existuje tedy v dole Staříč nějaká překážka?

Nejsem úplně tou správnou osobou, které byste se měl zeptat, tou by byl náš vedoucí projektu. Ale pochopil jsem, že tam existuje více projektů, které se nějakým směrem posunují, což naši situaci trochu komplikuje. A jak to chápu já, právě kvůli těmto posunům je nepravděpodobné, že by nabídka Gravitricity pokračovala. Není to definitivní, ale málo pravděpodobné. Může dojít i k zasypání dolu, a pokud se to stane, příležitost pro Gravitricity se uzavře. Proto je pro nás maximálně důležité načasování. Do Česka jsme přišli proto, že těžba tady končí právě teď. Hlubinné doly se zde zavřely loni a další se budou zavírat v příštím roce. V Británii se poslední doly zavřely před 25 lety a v mnoha případech jsou už zasypány.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit