Česko nesoběstačné. Stát zanedbává nouzové zásoby ropy i jaderného paliva

Vyvážet elektřinu se Česku přestává vyplácet

Česko nesoběstačné. Stát zanedbává nouzové zásoby ropy i jaderného paliva
Česko už od roku 2017 nemá dostatečnou rezervní zásobu ropy. Elektřiny máme zase nadbytek, její vývoz však nemusí být vždy výhodný. | Profimedia.cz

Pandemie čínské chřipky zesílila volání po větší soběstačnosti jednotlivých zemí. V Česku se to v extrémní míře projevilo v potravinách odhlasováním povinných kvót na tuzemské jídlo. Zákon prosadily hlasy poslanců hnutí ANO, údajně proti vůli premiéra Andreje Babiše. V kontrastu s tím Babišův kabinet významně polevil ve snahách nespoléhat se na ostatní státy v energetice. V některých případech to může dávat smysl, ale v jiných jde o riskantní lajdáctví.

I tak lze číst materiál z dílny ministerstva průmyslu a obchodu nazvaný úředním newspeakem Vyhodnocování naplňování státní energetické koncepce. Na ten jako první upozornil server Hlidacipes.org a týdeník Hrot jej má v kompletním znění k dispozici. Platná Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK), tedy jakýsi jízdní řád pro celý sektor, platí necelých šest let. Kvůli překotnému vývoji a celoevropskému zintenzivnění boje proti změnám klimatu jde však dnes už spíše o příručku pro historiky než o strategický dokument. Už zhruba před dvěma lety se proto začalo mluvit o další aktualizaci a nejnovější materiál ministerstva má sloužit jako východisko pro její vypracování.

Komise peskuje Česko za ropu

Vedle četných úkolů, které se podle resortu podařilo naplnit, přiznávají úředníci i jisté resty. Mezi ně patří nedostatečné nouzové zásoby ropy a ropných produktů pro případ krize. Namísto povinných 90 dnů stanovených evropskou směrnicí skladuje Česko ropy méně.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit