České země ve víru krizí

Přichází další krize. Jak ty předešlé ovlivnily českou společnost a politiku?

České země ve víru krizí
8. května 1873 zkrachovala vídeňská burza. Krach byl následován propadem na mnoha dalších významných světových burzách a pak přišla série bankrotů bank. | Profimedia.cz

Svět vyhlíží (post)koronavirovou hospodářskou krizi. Ta je a bude specifická jednak postupným šířením pandemie, jednak rozdílnými reakcemi různých zemí a kontinentů. V mnoha částech světa není jasné, zda pandemie kulminovala, nebo na svou kulminaci teprve čeká. Nikdo neví, kdy přesně uhodí krize, jak bude silná a jaký bude mít rytmus. Předpovědi se různí, vyvíjejí, upřesňují a často i navzájem popírají.

Není na škodu si v této souvislosti připomenout několik ekonomických krizí minulosti, které zásadně – a někdy přímo fatálně – ovlivnily českou společnost a politiku. 

Součást kapitalistického světa

České země měly to štěstí, že od vzniku kapitalismu byly součástí vyspělého západu. Fázově byly sice poněkud opožděné za kolébkami liberálního kapitalismu, ale ne natolik, aby zůstaly ušetřeny střídajících se hospodářských cyklů. Odolnost domácí ekonomiky podkopávalo právě jisté zpoždění, ale i opakování strukturálních problémů jiných zemí, měnící se velikost trhu, jehož byly české země součástí, i různé geopolitické či vnitropolitické souvislosti. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit