České národní zlato

Cena za troyskou unci cenného kovu by letos mohla překonat rekordní dva tisíce dolarů. Ale možná také ne

České národní zlato
V sejfech České národní banky se momentálně nachází 10,6 tuny zlata. | Profimedia.cz

Do trezorů České národní banky (ČNB) loni celkem čtyřikrát zamířila mimořádně drahá zásilka. Byly to stovky kilogramů zlata. Centrální banka pořídila dohromady čtyřicet tisíc troyských uncí tohoto cenného kovu, což je v přepočtu asi 1,25 tuny. Část posléze posloužila na výrobu zlatých pamětních mincí, takže se „žluté“ devizové rezervy v uplynulém roce rozrostly o 25 tisíc troyských uncí, tedy 777,5 kilogramu. Jeho hodnota je přibližně miliarda korun.

Vyplývá to z analýzy společnosti Zlato, která patří k předním tuzemským prodejcům investičního zlata. Podle jejího hlavního analytika Davida Maráška nakupovala ČNB cenný kov ještě loni v prosinci. „Celkem ke konci roku centrální banka držela přibližně 10,6 tuny zlata, což je množství, které naposledy měla ve svých sejfech v lednu 2015,“ říká Marášek.

Nejbohatší USA

ČNB se odmítla k loňskému obchodování se zlatem podrobně vyjádřit. „Nekomentujeme spekulace ohledně manipulací s devizovými rezervami, respektive operace se zlatem nekomentujeme nad rámec ročních zpráv o hospodaření, pravidelných informací o struktuře devizových rezerv a čtvrtletních informací o správě devizových rezerv,“ reaguje mluvčí banky Petra Vodstrčilová.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit