Češi, go home!

Do Řecka smí Češi nově jen s negativním testem. Populární turistickou zemi jsme projeli v době, která turistice není zrovna nakloněná.

Češi, go home!
Těsně za bránou Propylaje byl na Akropoli největší ruch. Rozmístění zátarasů však naznačuje, že zde jsou zvyklí na mnohem větší nával. | Jan Brož

Aténská čtvrť Kerameikos kdysi proslula prosperujícím nádobářským průmyslem. Ty časy jsou však již tisíce let pryč a dnes jde bezesporu o jedno z nejdepresivnějších míst nejen řeckého hlavního města, ale i celé Evropy. 

U podstatné části místního obyvatelstva není zřejmé, zda ještě balancuje mezi živými, nebo jestli uprchla z hrobů stejnojmenného antického hřbitova. Obyvatelé parku před pražským hlavním nádražím vypadají vedle četných kerameikoských narkomanů jako lidé bystrého úsudku a jasné mysli. Po chodnících se všude válejí injekční stříkačky a šance, že při odchodu z domu vrazíte dveřmi do zad toxikomana s jehlou v třísle je vyšší, než že do něj nevrazíte. 

A přesto četné turistické průvodce a cestovatelské magazíny popisují Kerameikos jako nejvíce hipsterskou čtvrť Evropy, která je na strmém vzestupu. Není divu, má k tomu všechny předpoklady. Mramorem dlážděné ulice lemují sešlé, ale solidní činžáky z druhé poloviny 20. století s velkými a pohodlnými byty a honosné středomořské rezidence ze století devatenáctého, toho času se zazděnými okny a drolící se omítkou. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit