Bulharské volby: Zpěvák střídá hasiče

Červencové volby v Bulharsku vyhrálo populistické uskupení ITN folkpopového zpěváka Trifonova. Co bude následovat, nikdo pořádně neví.

Bulharské volby: Zpěvák střídá hasiče
Během dvanácti let v celostátní politice vyhrál Borisov patery parlamentní volby a stanul v čele tří vlád, kterým celkem předsedal více než deset let. | Profimedia.cz

Bulharsko je nejchudší členskou zemí EU s korupcí prolezlou státní správou. Jeho ekonomické vyhlídky však rozhodně nejsou beznadějné. Naopak, podle řady různých ukazatelů pomalu, ale jistě dohání méně výkonné evropské ekonomiky. Jedním z důležitých faktorů je levná a zároveň solidně kvalifikovaná pracovní síla. Do země díky ní přicházejí investice a Bulhaři jsou vítanými gastarbeitry všude po Evropě, včetně Česka. Výrazně se zlepšila infrastruktura a daří se bulharskému cestovnímu ruchu. Země obstála i v boji s covidem.

Přesto – anebo možná právě proto – Bulharsko momentálně prochází érou velké občanské nespokojenosti, protivládních demonstrací a zásadního rozkladu domácí politické scény.

Bohatnoucí a naštvaná země

Dlouho to tak ale nevypadalo. Vcelku pravidelně se zde střídaly středolevicové a středopravicové vlády. Stabilizačním prvkem byly přechodné úřednické kabinety, ale i centristické Hnutí za práva a svobody (DPS), reprezentující menšiny v čele s početnou tureckou minoritou. Politická scéna přežila i vzestup legitimního dědice bulharského carského trůnu Simeona. Pod jeho vedením země vstoupila do NATO, pod vedením postkomunistických socialistů zase do EU.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit