Borat by se nedivil

Téměř rok a půl po začátku ruské invaze na Ukrajinu a prakticky stejně dlouho trvajících sankcích Západu Rusové dál čile vyrábějí pokročilé zbraně a vesele při tom používají špičkové západní technologie, které sami nedokážou ani „opajcovat“. Připadá vám to skandální? Nemorální? Obojí je správně, ale překvapivé to bohužel není. Ještě nikdo nikdy nedokázal zavést sankce, které by nešlo nějak obejít. Ostatně vzpomeňte si, jak to bylo s iráckou ropou v době nejtvrdších sankcí proti Saddámovi. A Putin je podstatně solventnější zákazník, nemluvě o tom, že přátel či známých se společným nepřítelem (Západem) má ve světě podstatně víc.

Kudy tedy sankční cedník teče nejvíc? Hodně se toho pochopitelně do Ruska dostane přes Čínu, ovšem ani ta se ke všemu nedostane a celkem si hlídá, co Rusům dodá, aby jí to Američané hned neomlátili o hlavu. Agilní je i bosporský filuta Recep Tayyip Erdoğan, ovšem i on musí opatrně manévrovat. Podle nejnovějších zpráv jedou v přeprodeji všeho možného včetně pokročilých čipů hlavně „stány“, jmenovitě Kyrgyzstán a Kazachstán. A spolu s nimi Arménie. V tématu tohoto čísla Hrotu se dozvíte, jak přesně se klíčové součástky do Ruska dostávají a jestli se tyto kanály podaří Američanům a Evropanům ucpat. Šmelina s Ruskem je výnosná, ale případné sankce Západu by středoasijské země mohly hodně bolet.

V hlavním rozhovoru tohoto čísla se věnujeme tématu, které rozhodně není ani letní, ani oddechové. Částečně i v důsledku pandemie covidu a lockdownů dramaticky stouply psychické potíže Čechů. Podle nejnovějších údajů má problémy s depresemi, úzkostmi či poruchami nálad až třetina obyvatel Česka. A když chtějí vyhledat pomoc, musejí si kolikrát počkat i několik měsíců. A tak hledají mimo systém. S klinickým psychologem Danielem Krejcarem jsme se bavili o tom, jak moc je to riskantní a jak se vyhnout nejrůznějším šarlatánům, kteří z vás jenom vytáhnou peníze a ve výsledku vám spíš uškodí, než pomohou.

Ve Španělsku, na rozdíl od Česka, politická scéna nespí ani v létě. Kvůli předčasným volbám jsme na Pyrenejský poloostrov vyjeli na reportáž. Ani horko a zdánlivá ospalost nemohly zakrýt hluboké problémy, jež Španělskem zmítají. Je „zase o krok blíž katastrofě, ať už jí bude úplná dezintegrace země, nebo chaos, hrozící přerůst do přinejmenším lokální občanské války“. Víc se dočtete v naší analýze.

Určitě si nenechte ujít ani makro, v němž mapujeme stavy tuňáka obecného, bez něhož se patrně neobejde žádný skalní milovník suši. A pokud plánujete v létě krátký víkendový výsadek z hlavního města, máme pro vás další výborný tip. Tentokrát na Křivoklátsko.

Pěkné čtení.