Bohatí platí méně

Burzovní cena elektrické energie je v Česku o jednu desetinu vyšší než v Německu a tento rozdíl se v čase zvyšuje.

Bohatí platí méně
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Teoreticky je to ta samá elektřina, proud elektronů o stejném napětí a frekvenci, avšak její cena se napříč Evropou výrazně různí. Paradoxně je často v nepřímé úměře k bohatství jednotlivých zemí. Zatímco ve skandinávských zemích se nyní elektřina v základním pásmu na příští rok prodává po 21 eurech za jednu megawatthodinu, v Polsku a na Balkáně cena převyšuje 50 eur.

Jak je na tom Česko? Při současné úrovni okolo 45 eur již patříme spíše k dražším zemím. Pro srovnání, na německé burze EEX se dá stejné množství elektřiny pořídit o deset procent levněji. Domácnosti v Německu či severní Evropě sice z toho nic nemají, protože jim náklady na energii kazí vysoké ekologické daně, avšak rozdíl v ceně staví do nevýhodné pozice české průmyslové podniky.

 

Historicky to bývalo přesně naopak. Před startem pražské energetické burzy PXE v létě 2007 bývala velkoobchodní cena elektřiny u nás nižší než v Německu. Následně se na několik let vyrovnala. V posledních pěti letech již Česko začíná být dražší. Rozdíl postupně narůstá, v posledních dvanácti měsících kolísá mezi třemi až šesti eury za megawatthodinu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit