Bidenova sázka na jistotu

Výběrem Kamaly Harrisové jako kandidátky na viceprezidentku se Joe Biden opět přiblížil Bílému domu. Teď už mu stačí neudělat chybu.

Kandidát Demokratické strany dlouho dopředu avizoval, že na post své potenciální viceprezidentky vybere ženu. Progresivnímu křídlu strany by se líbila Elizabeth Warrenová, republikáni zase doufali, že volba padne na Susan Riceovou, kterou by vzhledem k jejímu blízkému napojení na Baracka Obamu a Hillary Clintonovou mohli dobře ostřelovat.

Biden se však nepouští do zbytečného riskování a do voleb půjde po boku s původní favoritkou Kamalou Harrisovou. Nejdůležitější ze všeho je, že tím skoro nikoho ze svých potenciálních voličů nenaštve. Senátorka z Kalifornie není tak ideově vyhraněná jako Warrenová, ani za sebou nemá kontroverzní minulost jako Riceová.

Harrisová si je s Bidenem názorově blízká a navíc mu jako Afroameričanka pomůže upevnit postoj černošského elektorátu, což je v době stále sílícího hlasu hnutí Black Lives Matter nesmírně důležité. Na Bidenovy podivné výroky na adresu Afroameričanů či na jeho slovní ostřelování s Harrisovou z primárek se rychle zapomene.

Tím spíš, že Amerika teď řeší úplně jiný problém. Koronavirus vnesl do kampaně prvek chaosu, ve kterém se současný prezident Donald Trump svou bezradností utápí. Projevuje se to v průzkumech, v nichž Biden jednoznačně vládne. Navrch má i v tzv. swing státech, které o volbách často rozhodují. Navíc jej jako svou preferovanou volbu uvádí i většina dosud nerozhodnutých voličů.

To se pak nelze divit Demokratické straně, která tlačí na to, aby kvůli pandemii byly zrušeny předvolební debaty. Zatím se totiž zdá, že Biden má tak silnou pozici, že bude lepší jej do voleb „uklidit“ a neriskovat žádné faux pas či neprozřetelný výrok. A jen čekat, až Trump umlátí sám sebe.