Developer Morávek: Barvitý příběh neviditelného muže

Vlastní vinařství v Bordeaux, pevnost za Olomoucí i obří obchoďák a s projekty za 25 miliard patří mezi největší developery v Česku. Po Olomouci se Richard Morávek chystá na Pardubice.

Developer Morávek: Barvitý příběh neviditelného muže
Richard Morávek | Tomáš Novák týdeník HROT

Galerie Šantovka patří s 50 tisíci metry čtverečními prodejních ploch mezi desítku největších obchodních center v České republice a je jednoznačně největším chrámem konzumu v Olomouckém kraji. Svým velkorysým pojetím dalece přesahuje úroveň většiny „nákupáků“ v Česku. Stavba v srdci Olomouce je životním projektem Richarda Morávka, nenápadného olomouckého miliardáře, který se řadu let veřejné pozornosti vyhýbal. Avšak velikost jeho byznysu ho přiměla změnit postoj.

„Nemůžete chtít po ostatních, aby se prali za naše projekty, když sám zůstáváte schovaný za oponou. To jsem pochopil, a proto možná ta změna,“ zamýšlí se jednapadesátiletý byznysmen, když prochází svým královstvím. Že projektem žije, se pozná na první pohled. Seznam nájemců zná prakticky zpaměti, stejně jako jejich ekonomickou situaci. Covid prý obchodní centrum přežilo se ctí, i když na počínání státu během pandemie má velmi kritický názor. Ostatně jako jeden z předních funkcionářů Asociace nákupních center byl v posledních měsících hodně slyšet. Teď si ale užívá, když po širokých chodbách centra zase korzují davy lidí. Když během procházky narazí na zaseknuté prosklené dveře u jednoho z východů z centra, hned to začne řešit.

Dnes je Morávek vládcem developerské a realitní skupiny Redstone. Jeho životní příběh lemují i mnohem kontroverznější momenty a temnější figury. Mnozí mu dodnes připomenou nálepku blízkého spolupracovníka nechvalně známého bosse podnikatelského polosvěta let minulých Františka Mrázka a jeho společníka Tomáše Pitra. S nimi Morávek spolupracoval na přelomu tisíciletí, když stál v čele olomouckého závodu chemičky Milo.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit