Banky jako síto. Na úvěry COVID nedosáhne třetina firem

Program úvěrů COVID III nejsou peníze shazované z helikoptéry, role bank je oddělit zrno od plev, říká Tomáš Salomon.

Banky jako síto. Na úvěry COVID nedosáhne třetina firem
Generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon | Tomáš Novák týdeník HROT

V některých zemích přistupovaly vlády k pomoci firmám v koronavirové krizi velkoryse. Peníze posílaly na účty během několika hodin, maximálně dní. A to navíc často plošně všem firmám, které o pomoc požádaly. Podle generálního ředitele České spořitelny Tomáše Salomona je ale lepší cesta, po které se například u programu COVID III vydalo Česko.

„Je dobré, že stát byl schopný dohodnout se s bankami na určité spoluúčasti. Protože kobercové nálety a helicopter money, kdy stát garantuje sto procent portfolia a sto procent úvěru, nejsou z hlediska liberální ekonomie správné,“ říká Salomon v rozhovoru pro týdeník Hrot. Banky podle něj své klienty dobře znají, a tak by mělo být jejich úlohou „protřídit“ silné kusy od slabých. Pomoci by se neměly dočkat především společnosti, které měly ekonomické problémy už před pandemií čínské chřipky.

Šéf banky s největším počtem klientů v Česku odhaduje, že na úvěr v rámci nejnovějšího programu dosáhne zhruba 70 procent firem. Necelá třetina naopak bude mít smůlu, i když nutně nemusí jít jen o už dříve slabé podniky. S problémy mohou počítat například firmy z oblasti turismu, typicky cestovní kanceláře. Jejich byznys je kvůli omezenému cestování ohrožený a navíc těžko predikovatelný.

Přestože se stát zaručí za 80 až 90 procent výše jednotlivých úvěrů a za 30 procent portfolia, banky podle šéfa spořitelny nebudou vstřícnější než normálně. „I kdyby spoluúčast banky byla minimální, máme povinnost každou korunu schvalovat a půjčovat s péčí řádného hospodáře,“ vysvětluje.

Jak Tomáš Salomon hodnotí dosavadní pomoc státu firmám, jak se bankéřům komunikuje s politiky, zda v krizi obstojí český bankovní sektor a jak se změní finančnictví, se dočtete v hlavním rozhovoru aktuálního čísla týdeníku Hrot. Předplatit si jej můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní