Bankovní zahradníci. Investice do startupů rostou

Banky zasévají investice do startupů. Česká spořitelna jich chce letos ulovit zhruba pět.

Bankovní zahradníci. Investice do startupů rostou
Jiří Skopový je mužem, který má v České spořitelně na starost investice do startupů. Za poslední rok se zajímal o 200 firem, smlouva se ale podepsala jen se dvěma z nich. Ještě dvě až tři akvizice ale banka oznámí. | Archiv

Investown je český startup, který umožňuje investovat do realit, i když lidé nemají dost peněz, aby si pořídili nemovitost jako celek. Prostě sdruží jejich mikroinvestice, které se pak zhodnocují v průměru o 4,2 procenta ročně. Nápad ale stojí za pozornost víc než svou podstatou. Před nedávnem se do něj rozhodla investovat Česká spořitelna, a ukázal se tak trend, který v bankách začíná rezonovat. Je to právě hon na mladé technologické firmy, které až dosud konformní svět bank příliš nebral v potaz.

Pět procent bytu

„Hledali jsme silného finančního partnera a banka je z našeho pohledu symbolem důvěryhodnosti,“ komentoval akvizici spoluzakladatel a šéf firmy Alan Pock (dříve Vyšín). Investown má před sebou řadu výzev. Otevírá například pobočku v Brně, odkud bude akvírovat nemovitosti na Moravě a ve Slezsku. Až dosud se jeho byznys točil jen kolem hlavního města.

Startup si vyvíjí vlastní software, který každých deset minut vyhodnocuje všechny dostupné nemovitosti v Česku a vybírá ty zajímavé. Pak přijde na řadu finanční analýza a také posouzení stavu nemovitosti odborníkem. Když všechno klapne, najde se nájemník a lidé mohou investovat. „Vše je ve vlnách. Současný zájem o hypotéky šroubuje ceny nemovitostí nahoru, a tím nám snižuje výnosový yield z nájmů, nicméně je jen otázkou času, kdy se to otočí. Nijak nás to neovlivní, počítáme s tím,“ říká spoluzakladatel společnosti.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit