Babišovi nedobrovolní hasiči

Taškařice kolem voleb v čase pandemie je krutým svědectvím o tom, že nám reálně vládnou lidé, kterým je všechno fuk. I volby.

Babišovi nedobrovolní hasiči
Andrej Babiš se obklopil lidmi, kteří měli vzbudit zdání profesionality a manžerského přístupu. Po sedmi letech vidíme, jak to dopadlo. | Profimedia.cz

Zase něco hasí, protože podcenili prevenci. Hasí nedobrovolně a jenom proto, že obyvatelé domu hlasitě křičí, že fakt nechtějí uhořet. Místo moderního a výkonného hasicího vozu si pořídili jednorázovou hasicí stříkačku s ručním pohonem. Neumějí se podívat za vlastní humna, a tak hasí, jak umí. 

Pamatujete? „Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla.“ To říkal Andrej Babiš v roce 2013, když poprvé kandidoval. Obklopil se lidmi, kteří měli vzbudit zdání profesionality a manažerského přístupu. Lidí na správném místě, kteří nahradí „nemehla“. Po sedmi letech vidíme, jak to dopadlo. 

Tanečky Babišovy party kolem voleb v čase pandemie ale vybočují i z běžného průměru. Tak předně, je neuvěřitelné, že možnosti, jak zajistit volby lidem v karanténě, řeší v okamžiku, kdy se už sotva dá cokoli smysluplného stihnout. Na ministerstvu vnitra přitom už dva roky funguje samostatný odbor voleb, který zřídil současný ministr vnitra. Člověk by skoro propadl naivní víře, že proto, aby systematicky bděl nad všemi volbami a vyhodnocoval již vzniklé, ale i všechny potenciální problémy. Proč tento odbor již v březnu nevolal po přípravě opatření pro případ, že pandemie zasáhne do podzimních voleb? To tam nikoho nenapadlo? Anebo napadlo, ale nikdo tomu nenaslouchal? Copak nikdo nesledoval, že se v sousedním Polsku odložily prezidentské volby? Copak si nikdo nevšiml, že další evropské státy odkládají volby a hledají cesty, jak zabezpečit výkon tohoto klíčového občanského a politického práva? 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit