Babišovi nedobrovolní hasiči

Taškařice kolem voleb v čase pandemie je krutým svědectvím o tom, že nám reálně vládnou lidé, kterým je všechno fuk. I volby.

Babišovi nedobrovolní hasiči
Andrej Babiš se obklopil lidmi, kteří měli vzbudit zdání profesionality a manžerského přístupu. Po sedmi letech vidíme, jak to dopadlo. | Profimedia.cz

Zase něco hasí, protože podcenili prevenci. Hasí nedobrovolně a jenom proto, že obyvatelé domu hlasitě křičí, že fakt nechtějí uhořet. Místo moderního a výkonného hasicího vozu si pořídili jednorázovou hasicí stříkačku s ručním pohonem. Neumějí se podívat za vlastní humna, a tak hasí, jak umí. 

Pamatujete? „Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla.“ To říkal Andrej Babiš v roce 2013, když poprvé kandidoval. Obklopil se lidmi, kteří měli vzbudit zdání profesionality a manažerského přístupu. Lidí na správném místě, kteří nahradí „nemehla“. Po sedmi letech vidíme, jak to dopadlo. 

Tanečky Babišovy party kolem voleb v čase pandemie ale vybočují i z běžného průměru. Tak předně, je neuvěřitelné, že možnosti, jak zajistit volby lidem v karanténě, řeší v okamžiku, kdy se už sotva dá cokoli smysluplného stihnout. Na ministerstvu vnitra přitom už dva roky funguje samostatný odbor voleb, který zřídil současný ministr vnitra. Člověk by skoro propadl naivní víře, že proto, aby systematicky bděl nad všemi volbami a vyhodnocoval již vzniklé, ale i všechny potenciální problémy. Proč tento odbor již v březnu nevolal po přípravě opatření pro případ, že pandemie zasáhne do podzimních voleb? To tam nikoho nenapadlo? Anebo napadlo, ale nikdo tomu nenaslouchal? Copak nikdo nesledoval, že se v sousedním Polsku odložily prezidentské volby? Copak si nikdo nevšiml, že další evropské státy odkládají volby a hledají cesty, jak zabezpečit výkon tohoto klíčového občanského a politického práva? 

Volit nebudete! Anebo budete, ale…

Ne, tomu opravdu nelze uvěřit ani v zemi, kde vládne Babiš. Nepochybně to někdo sledoval, ale bylo mu to zkrátka buřt. Že to bylo úplně jedno partičce anoistických rádobytechnokratů, kteří nikdy žádnými volbami neprošli, nepřekvapuje. Že to uniklo Márovi a jeho partě píáristů, je trošku divné. Ale což, možná si spočítali, že jde o pár hlasů, které ve srovnání s jejich marketingovými rejdy nic nezmohou. Jak ale může vicepremiér, ministr vnitra a šéf tradiční partaje, která kdysi na boji za volební právo vznikla – a které dnes reálně hrozí pád do úplné politické nicoty –, jen tak hodit přes palubu řadu voličů, případně odložit volby v situaci, kdy to neudělaly mnohé jiné a často méně ekonomicky vyspělé země, to už je opravdu mimo normální chápání. Po tvrdé reakci opozice, médií, odborné veřejnosti i voličů samých vláda cukla. Jako už mnohokrát.

Jestliže byste v této situaci čekali, že přijde sypání popele na hlavu a nádavkem jako odčinění návrh opravdu racionálního a dlouhodobého řešení, byli byste velcí naivové. Takže místo korespondenční volby (a fakt mi neříkejte, že to nikdo na vnitru už dávno nepíše, když se o tom mluví tak dlouho!!!), která se tu mohla krásně otestovat v řádu stovek případů a být připravena na plošné zavedení, jsme svědky jakýchsi podivných hybridů – drive-inů, speciálních volebních okrsků a výjezdních komisí. 

Starostové, pozor!

Kdo to teď finálně vymyslí, připraví a zorganizuje? A kdo to zaplatí? Odpověď na poslední otázku známe, bohužel, dobře. Odpovědi na první dotaz jsou složitější. Je vysoce pravděpodobné, že to z velké části odnesou starostové. A mnohdy starostové těch nejmenších obcí, kteří jsou na všechno skoro sami a už tak toho mají plné zuby. Fakt se těšme na to, jak starosta obce, kde je jeden volební okrsek o 157 zapsaných voličích, který horko těžko přemluví pár babiček a dědečků, aby šli do komise, bude organizovat a na poslední chvíli zřizovat a školit speciální komisi, která bude úřadovat v atombordelech. Absurdní? No, úplně ne. 

Celá tahle taškařice je krutým svědectvím o tom, že nám reálně vládnou lidé, kterým je všechno fuk. I volby. Čekat od nich reformy, koncepci, dlouhodobá řešení a připravenost, by bylo pošetilé. Jsou to jen nedobrovolní hasiči požárů, které sami rozdělávali, nebo aspoň pomáhali rozdmýchat.  

Autor je politolog a prorektor vysoké školy CEVRO Institut.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní