Babiš u zdi. Brusel na něj tlačí kvůli střetu zájmů

Začíná přituhovat. Spolu s tím, jak Brusel odmítl odklad Babišovy vlády při vysvětlování, co dobrého se tu děje proti střetu zájmů, začíná být Andreji Babišovi čím dál jasnější, že svůj problém nemůže protahovat donekonečna.

Babiš ho díky evropské byrokracii sice vydržel natahovat jedno funkční období, ale dál už to opravdu nepůjde. V sázce je hodně.

Z Bruselu už Česku přišla výhrůžka, že pozastaví proplácení dotací českým firmám, pokud se k problému nepostaví čelem. Od roku 2020 je po auditu jasné, že premiér je ve střetu zájmů, protože se od firem, které vložil do svěřenského fondu, odstřihl jen naoko. Oproti rok trvajícímu šetření ale Andrej Babiš postavil namísto důkazů, které by závěry vyvrátily, jen tvrzení, že to celé není pravda.

Dočasné pozastavení dotací ale není jediný možný problém. V sázce je 182 miliard z fondu obnovy, který má evropským zemím pomoci postavit se na nohy po covidu a změnit svou ekonomiku. A k Babišově osobní nelibosti jsou v sázce dotace pro firmy z holdingu Agrofert, které se sice nezdráhá vzít ze státní pokladny, ale donekonečna to také dělat nepůjde.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit