Až se to otočí

Buďme optimisté. Mějme za to, že pokrok je nevyhnutelný, ač klikatý a že pravda zvítězí, ať jí to trvá, jak chce dlouho. Že přijde den, kdy poměry v Číně budou natolik rozumné, že se pekingská vláda nebude muset bát hongkongských novin.

Až ten den přijde, nezbude dnešní šéfce tamní exekutivy Carrie Lamové než hrát Háchu či Jaruzelského: bude tvrdit, že svou povolností vůči agresivnímu obrovi v sousedství zabránila čemusi ještě strašnějšímu. Bude snad mít svůj díl pravdy.

Minulý týden se ten den nijak nepřiblížil. Paní Lamová mluví podle toho. „Nedělejte z ohrožování národní bezpečnosti něco krásného,“ osopila se na kritiky předcházejícího zásahu, při němž policisté zatkli šéfredaktora a hlavního editora deníku Apple Daily. Deník ohrožoval národní bezpečnost podle nového zákona, jenž de facto zakazuje psát neuctivě o vládcích v Pekingu i Hongkongu (ačkoli to schovává za formulaci „spiknutí s cizími silami“). To bylo v úterý. Ve středu o půlnoci Apple Daily zastavil svoji internetovou stránku a ve čtvrtek ráno vyšlo jeho poslední tištěné číslo. V obavě o osud zaměstnanců, znělo oficiální vysvětlení.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit