Andrejovo poslední hurá

Na schválení zákona o hromadných žalobách mělo ANO osm let. Babišovy sliby, že ho dosluhující vláda na poslední chvíli projedná kvůli pádu Bohemia Energy, jsou směšné.

Svět dovede být nespravedlivý. Celé čtyři roky zvedal Andrej Babiš důchody jako o život, pak si ale padne Bohemia Energy a chudáka premiéra pronásledují hluboké lidské příběhy o důchodkyních, kterým nezbývá než utratit poslední peníze uškudlené na vlastní pohřeb, aby mohly zaplatit patnáctitisícové zálohy za plyn a elektřinu.

Správný populista nemůže v takovém okamžiku jednat jinak než něco slíbit. A přesně to také Babiš udělal: v neděli ve svém „Čau lidi“ oznámil, že jeho končící vláda chystá na Bohemia Energy trestní oznámení, a dodal, že vláda v pátek projedná návrh zákona o hromadných žalobách.

Jak to dopadne s trestním oznámením, je ve hvězdách, ovšem slib projednat pět minut po dvanácté hromadné žaloby působí vyloženě směšně. Babišovo ANO drží ministerstvo spravedlnosti bez přerušení od ledna 2014 a za celou tu dobu nebylo schopné zákon o hromadných žalobách prosadit.

První návrh – veřejnosti ho představilo ministerstvo pod vedením Roberta Pelikána – byl tak radikálně „americký“ a tak zjevně by vedl ke vzniku silných investorských skupin, které by se hromadnými žalobami živily, že po dělostřeleckém ostřelování ze všech stran spadl pod stůl. Tyto obavy úplně nerozptýlil ani druhý návrh zákona z počátku roku 2020, byť na druhou stranu hromadné žaloby důkladně vykastroval – nebylo by je například možné podat na stát ani se jimi bránit v případě ekologických havárií (netýkaly by se proto otrávení Bečvy ani žalob kvůli covidovým opatřením). Za povedený ho ze všech výše zmíněných důvodů opět považoval jen málokdo, a parlament ho proto neprojednal. Škoda. S rozumně nastavenými parametry by šlo o výborný institut, který by mohl držet „šmejdy“ pod krkem a snad i ulevit soudům.

Neprosazení hromadných žalob je zkrátka jedním z největších neúspěchů dosluhující vlády a hurá akce na závěr to už nevytrhne. Na druhou stranu to má pro dosluhujícího pana premiéra i světlé stránky. Živí ho totiž Agrofert a žádná firma, která vyrábí něco tak zdraví prospěšného, jako jsou pesticidy, kostelecké párky či průmyslová barviva, nemůže podobnou zhůvěřilost, jakou jsou hromadné žaloby, potřebovat.