ABBAmanie je zpátky. Nové album boří žebříčky prodejů

Legendární švédská popová skupina v pátek poslala do prodeje nové album Voyage. Obrovský zájem hlásí streamovací služby, lidé také začali ve velkém skupovat CD a vinyly.

ABBAmanie je zpátky. Nové album boří žebříčky prodejů
O nové album skupiny ABBA s názvem Voyage je ve světě obrovský zájem | foto Profimedia.cz

Nové album vydává skupina po dlouhých čtyřiceti letech. Žádnou revoluci nepřináší. Skupina pokračuje ve stylu, kterým se proslavila v hitech Dancing Queen nebo Mamma Mia. A sázka na jistotu se očividně vyplatila. „Z predikcí prodejů to zatím vypadá, že můžeme vyhlásit nejúspěšnější desku tohoto týdne,“ hlásí britská zpravodajská televize BBC.

Ačkoli v distribuci hudby už dlouhodobě dominují online formáty, jako jsou MP3 alba ke stažení či streamovací služby, nebývale dobře se u novinky skupiny ABBA daří i fyzickým nosičům. Vydavatelství Universal Music Group nahrávku představilo v podobě CD, vinylu, a dokonce i MC kazet. V obchodech je o ně velký zájem. Fronty se tvořily například v Berlíně či v Londýně.

Že bude o fyzické nosiče zájem, se dalo předpokládat i podle předprodejů. Ačkoli ještě nejsou k dispozici finální čísla, podle vydavatelství jde už nyní o jasný kasovní úspěch. Oficiální e-shop skupiny byl dokonce kvůli náporu zákazníků po několik hodin zcela nedostupný. V žebříčku předprodejů ve Velké Británii ABBA překonala dosavadní rekord boybandu Take That z roku 2010.

Album Voyage obsahuje celkem deset nových písní. Pilotním singlem je skladba I Still Have Faith in You. „Nejdřív to byly jen dvě písně. A pak jsme si řekli: No, možná bychom měli udělat pár dalších,“ řekl člen skupiny Benny Andersson. Zároveň ale dodal, že víc už fanoušci od skupiny čekat nemají, a to i s ohledem na věk jejích členů. Všem je už přes sedmdesát. „Teď si užijte novou hudbu. To je hlavní,“ dodal Andersson.

Nová píseň skupiny ABBA I Still Have Faith in You

Přední světová média měla možnost slyšet celé album v předstihu. První recenze jsou smíšené a vesměs zdůrazňují fakt, že album nepřináší nic, v čem by se skupina odchýlila od své dosavadní tvorby. Web The New Musical Express hovoří o nostalgickém výletu, který stojí za to podniknout. Rolling Stone konstatuje, že se ABBA místo toho, aby se honila za trendy, drží klasického zvuku, který před lety zdokonalila. Podle The Times se nové album veze na vlně sentimentu. Na první poslech možná tolik nezaujme, ale postupně vtáhne.

Další možnost poslechnout si skupinu ABBA bude v rámci plánované série koncertů v Londýně, která započne na konci května 2022. Sami členové však na pódiu účinkovat nebudou. Přítomny budou jejich digitální verze – hologramy. Na zážitku pracuje studio zvláštních efektů známého režiséra George Lucase, tvůrce slavné sci-fi série Hvězdné války.