Zvýšení úrokových sazeb? Možná šlo přitlačit o trochu víc

ČNB byla zkraje roku až moc pesimistická, takže teď bude základní úrokovou sazbu opakovaně zvedat. I tak ale zůstanou reálné úroky záporné.

Česká národní banka přišla o prvenství ve zvyšování úrokových sazeb v regionu, když ji o pouhý den předběhli kolegové z Magyar Nemzeti Bank. Zatímco v Praze se odhlasovalo zvýšení hlavní sazby o 0,25 procenta na 0,5 procenta, v Budapešti na to šli zostra a sazbu zvedli rovnou o 0,6 procenta. V obou případech je hlavním důvodem snaha zabránit nárůstu inflačních očekávání a v Maďarsku měli pro pořádný „hike“ dobrý důvod -jejich spotřebitelská inflace je nejvyšší v Evropské unii (5,1 procenta), a výrazně tak překračuje tamní horní hranici čtyřprocentního „tolerančního pásma“.

Obě země, které si podržely národní měnu a plovoucí kurz, přitom zažívají rychlé pocovidové oživení a obě mají navzdory bezprecedentnímu loňskému hospodářskému poklesu „vyluxováno“ na trhu práce.

Kdy nastoupíte?

Podobný vývoj je k vidění i jinde v Evropě a někde se k tomu připojují i specifické důvody - v pobrexitové Británii kupříkladu chybí 70 tisíc řidičů z povolání a sehnat po exodu Evropanů dobrého číšníka nebo někoho do kuchyně je v Londýně fakt problém. Už první pohovor končí otázkou: „Kdy nastoupíte?“ Kdybychom neznali vývoj veřejných financí, byl by to rébus, jak je možné mít nejhlubší pokles za několik generací a zároveň takový trh práce. Ale vlády si jej kolektivně předplatily. Pochopitelně na dluh.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit