Žvanil, nebo Panímáma? Babiš má z volby prezidenta těžkou hlavu

Koho nasadí ANO do prezidentské volby, pokud Babiš couvne? On sám prý z případné alternativy v podobě Žvanila nebo Panímámy (jak se Karlu Havlíčkovi, respektive Aleně Schillerové v hnutí přezdívá) moc nadšený není.

Žvanil, nebo Panímáma? Babiš má z volby prezidenta těžkou hlavu
Alena Schillerová a Karel Havlíček | foto Profimedia.cz

Minulé úterý lídři koalice Spolu oznámili, že jejich seskupení nedodá vlastního kandidáta na prezidenta. Místo toho podpoří tři „nezávislé“ uchazeče – Pavla Fischera, Danuši Nerudovou a Petra Pavla. Stalo se to, o čem se v kuloárech šeptalo již několik měsíců.

Situaci, kdy vládní koalice není schopna sehnat vlastního silného kandidáta, nelze označit jinak než jako ostudu.

Znamenat může dvě věci: buď je koalice tak personálně vyčerpaná, že prostě nemá nikoho, kdo by měl šanci ve volbách uspět, nebo se nenašel kandidát, který by byl ochoten opustit svůj současný post a jít do dobrodružství s nejistým výsledkem.

Přitom ještě před několika měsíci to vypadalo pro Spolu docela nadějně. Jasného kandidáta mělo, europoslance Alexandra Vondru. Ten disponoval velmi slušnou podporou nejen napříč koalicí, ale i velké části českých byznysmenů. Mediální podporu mu mimo jiné slíbil ještě za svého života Petr Kellner a také majitel TV Prima Ivan Zach.

Vondra ale z rodinných důvodů nominaci do prezidentských voleb odmítl. A hledání prezidentského kandidáta Spolu se vrátilo na samý začátek.

Bohužel pro vládní uskupení skončilo nulovým výsledkem.

O tom, jak marné to bylo počínání, ostatně svědčí, že se k prezidentské kandidatuře ještě do pozdních pondělních hodin snažili premiér Fiala a spol. přesvědčit předsedu Senátu Miloše Vystrčila. Taky marně.

Jasno ale zatím není ani u opozičního hnutí ANO. Jeho šéf Andrej Babiš bude kandidovat jen v případě, že bude mít víc než slušnou šanci uspět ve druhém kole.

Průzkumy a volební modely stranických expertů mu ale moc šancí na úspěch nedávají. A tak se o stranickou nominaci v zákulisí hlásí exdvojministr Karel Havlíček a Alena Schillerová. Babiš ale z případné nominace Žvanila nebo Panímámy (jak se jim v hnutí přezdívá) prý moc nadšený není.