Zuby nejsou guma

Není moc horších bolestí, než když vás pořádně chytnou zuby. Po pár hodinách, kdy přestanou zabírat silné léky, máte pocit, že vás bolí i prsty na nohou. Úleva se dostaví až s návštěvou zubní ordinace. Pořádné bolení teď asi zažívají kvůli zubům i známí byznysmeni Oldřich Šlemr a Eduard Kučera. A návštěva dentisty od bolesti v tomto případě moc nepomůže. Spíš naopak. Před časem se oba byznysoví parťáci rozhodli konsolidovat trh zubních ordinací v Česku. Financí měli dost, vždyť před lety prodali svůj gumárenský holding švédskému investorovi za 31 miliard korun. Jenže zuby nejsou guma. Za desítky milionů korun vykoupili několik dentálních klinik v Česku, zubaři se ale rozutekli a s sebou vzali i seznamy pacientů. Z velkých plánů je teď spíš pořádná ostuda a údajně odepsaných až 200 milionů korun.

Pořádné bolení zubů možná v brzké době postihne i šéfy některých sportovních svazů. Příčina má docela ošklivý název: prioritizace sportu. Národní sportovní agentura, jejímž prostřednictvím posílá stát největší balík peněz do sportu, totiž chystá pořádnou změnu. „Není možné nadále podporovat to, co tady bylo historicky, 125 svazů. Dávat všechno všem není udržitelné,“ tvrdí šéf agentury Filip Neusser. Finance dostanou hlavně svazy, jejichž sportovci Česko nejúspěšněji reprezentují, třeba na olympiádě. Nejmenší sporty, o jejichž existenci neměla většina populace ani tušení, nedostanou nic. Více o tom, proč je důležitá podpora sportu, kolik peněz letos a příští rok dostane a proč by neměl ČOV utrácet desítky milionů korun za marketingovou podporu svých sponzorů, se dočtete v rozhovoru se šéfem Národní sportovní agentury.

Když už jsme se tolik věnovali zubům, hezká dentální klinika by možná byla v buštěhradském zámku. Tedy pokud se někdy podaří zrekonstruovat chátrající dvě třetiny šlechtického sídla. Historická budova má už léta docela smůlu. Obec před časem sídlo koupila, třetinu si nechala a zbytek převedla na Středočeský kraj. Svoji část si zrekonstruovala, totéž se chystal učinit kraj. Vše bylo nachystáno, jenže smůla, tehdejšího hejtmana Davida Ratha chytla policie s krabicí od vína plnou peněz. Známá kauza se rozjela, na rozdíl od rekonstrukce. Přitom stačilo zatknout Ratha o několik týdnů později. Ne vždy se hodí brzký příjezd policie.

V novém Hrotu najdete víc dalších textů a nových informací. Třeba o tom, že nastupující vláda profesora Fialy má víc ambicí než skutečných receptů na záchranu české ekonomiky. Nebo o nové naději pro pacienty s rakovinou slinivky. Příjemné čtení.